Srážka britské jaderné ponorky s obchodní lodí

Srážka britské jaderné ponorky s obchodní lodí
Autor fotografie: © Crown Copyright 2012|Popisek: HMS Ambush
21 / 07 / 2016, 13:30

Britská jaderná ponorka Ambush se během cvičné plavby srazila u břehů Gibraltaru s obchodní lodí.

K incidentu ponorky třídy Astute došlo včera asi ve 13:30 místního času, když se ponorka ponořovala. O úterní nehodě ve čtvrtek informovalo ministerstvo obrany. Ponorka HMS Ambush je podle něj po srážce lehce poškozená, posádce se však nic nestalo a žádnou újmu neutrpěl ani jaderný reaktor.

"Ponorka utrpěla škodu na vnějším plášti, ale její nukleární pohon je naprosto nepoškozen a při nehodě nebyl zraněn ani nikdo z posádky," citoval z prohlášení armády server BBC. Podle armády vyvázla z nehody bez vážnějších šrámů i obchodní loď.

Britské atomové ponorky mají základnu na západním pobřeží Skotska. Nepřetržitě se nachází v moři, kde koná bojovou službu, alespoň jedna atomová ponorka. HMS Ambush patří do nejmodernější řady atomových ponorek Astute, je dlouhá 97 metrů a britská armáda ji využívá od roku 2013.

Britský parlament včera schválil obnovu zastarávající flotily ponorek nesoucích jaderné střely Trident. Tento krok před poslanci obhajovala nová premiérka Theresa Mayová, podle které si Londýn kvůli hrozbám ve světě musí udržet status jaderné velmoci.

Británie má v současné době čtyři ponorky třídy Vanguard, které byly do služby zařazeny v 90. letech. Nyní se jejich životnost chýlí ke konci. Původně měly být vyřazeny do šesti let, nově se předpokládá, že to bude do roku 2028. Nahradit je mají nová podmořská plavidla vyvíjená v rámci programu Successor. Modernizace by měla vyjít na 31 miliard liber (zhruba bilion korun).

Zdroj: ČTK, iHned.cz, cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.