Srbsko i Slovensko obhajuje dodávky zbraní do Saúdské Arábie

Srbsko i Slovensko obhajuje dodávky zbraní do Saúdské Arábie
Popisek: Ilustrační foto
03 / 08 / 2016, 10:00

"Kdybychom neprodávali my, dělal by to někdo jiný", uvedl slovenský premiér. A srbský předseda vlády: "Hodně vyděláváme. Chci to ještě navýšit a vydělat ještě více."

Bělehrad (ČTK) - Srbský premiér Aleksandar Vučić bránil rozhodnutí své země dodávat zbraně Saúdské Arábii. Jak uvedl, díky těmto lukrativním obchodům se plní státní pokladna. Informoval o tom dnes server BalkanInsight. Srbsko spolu s dalšími zeměmi Balkánu, ale i ČR a Slovensko, se před pár dny staly terčem kritiky kvůli prodeji zbraní blízkovýchodním státům, které jsou známé tím, že je posílají dále do konfliktem zmítané Sýrie.

"Oceňuji, když vyvážíme zbraně, protože jde o příliv zahraniční měny," uvedl na pondělní tiskové konferenci Vučić s tím, že Saúdská Arábie není na žádné mezinárodní černé listině. Zbrojní průmysl podle něj představuje obrovský přínos pro srbskou ekonomiku. "Je to jedno z průmyslových odvětví, díky kterému hodně vyděláváme. Chci to ještě navýšit a vydělat ještě více," dodal.

Prodej zbraní na Blízký východ zkoumali reportéři z Balkánské investigativní zpravodajské síť (BIRN) a Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP). Na projektu se podílelo i České centrum pro investigativní žurnalistiku. Jak zjistili, tisíce útočných pušek, jako je například AK-47, minometných granátů, raketometů, protitankových zbraní i těžkých kulometů směřovalo novou trasou zejména z balkánských zemí na Arabský poloostrov a do zemí sousedících se Sýrií. Reportéři se přitom domnívají, že většina těchto zásilek skončila v Sýrii, kde přispívá k dalšímu rozdmýchávání více než pět let trvající války. Konkrétně šlo o zbraně, které pocházely z Bosny, Bulharska, Chorvatska, Česka, Černé Hory, Slovenska, Srbska a Rumunska.

Česká republika byla obviněna z dodávek zbraní, které končí v rukách islámistů

Na zjištění novinářů reagovali minulý pátek slovenský premiér Robert Fico, který uvedl, že "kdybychom neprodávali my, dělal by to někdo jiný". Evropský ředitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR Vincent Cochetel se pozastavil nad tím, že některé země odmítají jakékoli uprchlíky, nicméně prodejem zbraní, které končí v Sýrii, přispívají ke zvýšení jejich počtu. "Některé země EU dodávají zbraně Sýrii," napsal Cochetel na twitteru. Tento obchod přitom "zabíjí a vytváří uprchlíky", dodal.

Tagy článku