Srbsko přijalo dva vězně z Guantánama

Srbsko přijalo dva vězně z Guantánama
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: vězení
12 / 07 / 2016, 18:00

Bělehrad je kromě Černé hory další zemí, která z Guantánama převzala vězně.

Srbsko přijalo dva vězně z americké vojenské základny Guantánamo na Kubě, kde USA zadržují zadržují podezřelé osoby z terorismu. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí s tím, že v zařízení nyní zůstává 76 vězňů. Bělehrad se rozhodl převzít zadržované z Guantánama vůbec poprvé, informovala agentura Reuters.

Spojené státy se podle nejmenovaného amerického představitele dohodly se Srbskem na tom, že se tato balkánská země postará o Jemence Mansúra Ahmada Saada Dajfího a Tádžika Muhammada Davlatova. V neděli americké ministerstvo obrany uvedlo, že dalšího Jemence převzala Itálie. Tyto země se přidaly k Černé hoře, která koncem června převzala bývalého bodygarda Usámy bin Ládina Abdela Malika al Rahabího, aby se zde podrobil resocializačnímu procesu.

Věznici Američané zřídili před 14 lety pro osoby zajaté v zahraničí po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. Podle amerických úřadů má být většina vězňů v příštích týdnech a měsících odvezena, skoro tři desítky z nich do jiných zemí. Zůstane pouze skupina mužů obviněných nebo usvědčených z válečných zločinů nebo považovaných za příliš nebezpečné na to, aby byli propuštěni.

V určitou dobu bylo na Guantánamu až 680 vězňů. Když nynější prezident Barack Obama nastoupil do funkce, bylo jich tam 242. Obama tehdy zamýšlel věznici zrušit do roka. Letos v únoru předložil plán na úplné uzavření věznice, proti tomu se ale postavili mnozí republikánští i někteří demokratičtí zákonodárci. Harmonogram předpokládá převoz několika desítek vězňů do zařízení s maximální ostrahou v USA, nutný k tomu je ale souhlas Kongresu, protože americké zákony takové přesuny neumožňují.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace