Srbsko přijalo dva vězně z Guantánama

Srbsko přijalo dva vězně z Guantánama
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: vězení
12 / 07 / 2016, 18:00

Bělehrad je kromě Černé hory další zemí, která z Guantánama převzala vězně.

Srbsko přijalo dva vězně z americké vojenské základny Guantánamo na Kubě, kde USA zadržují zadržují podezřelé osoby z terorismu. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí s tím, že v zařízení nyní zůstává 76 vězňů. Bělehrad se rozhodl převzít zadržované z Guantánama vůbec poprvé, informovala agentura Reuters.

Spojené státy se podle nejmenovaného amerického představitele dohodly se Srbskem na tom, že se tato balkánská země postará o Jemence Mansúra Ahmada Saada Dajfího a Tádžika Muhammada Davlatova. V neděli americké ministerstvo obrany uvedlo, že dalšího Jemence převzala Itálie. Tyto země se přidaly k Černé hoře, která koncem června převzala bývalého bodygarda Usámy bin Ládina Abdela Malika al Rahabího, aby se zde podrobil resocializačnímu procesu.

Věznici Američané zřídili před 14 lety pro osoby zajaté v zahraničí po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. Podle amerických úřadů má být většina vězňů v příštích týdnech a měsících odvezena, skoro tři desítky z nich do jiných zemí. Zůstane pouze skupina mužů obviněných nebo usvědčených z válečných zločinů nebo považovaných za příliš nebezpečné na to, aby byli propuštěni.

V určitou dobu bylo na Guantánamu až 680 vězňů. Když nynější prezident Barack Obama nastoupil do funkce, bylo jich tam 242. Obama tehdy zamýšlel věznici zrušit do roka. Letos v únoru předložil plán na úplné uzavření věznice, proti tomu se ale postavili mnozí republikánští i někteří demokratičtí zákonodárci. Harmonogram předpokládá převoz několika desítek vězňů do zařízení s maximální ostrahou v USA, nutný k tomu je ale souhlas Kongresu, protože americké zákony takové přesuny neumožňují.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku