SSHR: Česko stále neplní evropskou směrnici o zásobách ropy

SSHR: Česko stále neplní evropskou směrnici o zásobách ropy
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
16 / 03 / 2018, 07:00

Česko stále neplní evropskou směrnici o zásobách ropy a ropných produktů, aktuálně má zásoby na 86,5 dne, požadováno je 90.

Na mezinárodním energetickém fóru v Praze to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Všechny sousední státy ČR podle něj přitom směrnici plní, nad 90 dny je i průměr celé Evropské unie. SSHR informovala o neplnění směrnice poprvé loni v dubnu, minulá vláda přesto v červnu doplnění zásob neschválila.

"Shodou náhod zrovna dnes zasedá v Bruselu pracovní komise a my tam opět přednášíme referát, proč těch 90 dnů nedodržujeme. A stále víc a víc jsme kritizováni," uvedl Švagr.

Správa loni navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Obě varianty měly navýšit tuzemské zásoby o necelé čtyři dny. Zmíněný druh ropy navíc v zásobách SSHR chybí. Švagr preferoval nákup ropy, v případě nakoupení benzinu i nafty by totiž podle něj správa potřebovala od vlády další peníze na jejich skladování.

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po červnovém jednání vlády uvedl, že navýšení zásob zablokovali ministři za hnutí ANO. S návrhem na dokoupení zásob nesouhlasilo ministerstvo financí, které tehdy vedl Ivan Pilný (ANO). V připomínkách resort uvedl, že pokles úrovně nouzových zásob ropy do značné míry odráží specifickou situaci na trhu v roce 2016, která byla způsobena omezením provozu obou rafinérií na českém území. Aktuální vyjádření resortu ČTK shání.

SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. V loňských materiálech pro vládu správa uvedla, že udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvou milionů tun. Švagr dnes řekl, že udržování ropných zásob stojí státní rozpočet zhruba 1,5 miliardy korun.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace