Autor fotografie: Konica Minolta|Popisek: Tiskové řešení
Co se dá za takových 39 vteřin stihnout? Usain Bolt dokáže uběhnout 420 metrů a v České republice se vypije 4080 piv. Každých 39 vteřin ale také dochází na světě k jednomu hackerskému útoku na firemní IT. Cestou k cenným datům mohou být mobilní telefony, emaily, Wi-Fi, nebo také tiskárny. Přitom právě tisková řešení dnes nabízejí robustní úroveň zabezpečení a není proto důvod nechávat tyto „vrátka otevřená“.
Účelem moderních multifunkčních tiskových zařízení není pouze tisk dokumentů či jejich kopírování a skenování. Stále častěji slouží ke komplexnímu převodu fyzických dokumentů do digitalizované podoby včetně takzvaného vytěžení dat. Tedy k automatickému přepisu informací z dokumentu do různých formulářů, dalších podnikových systémů, databází a podobně. Z multifunkcí se tak stávají pomyslné informační brány, do nichž vstupují fyzická data na papíře, ale vystupují v elektronické podobě. Pro firmy jsou navíc mnohdy velice citlivá, ať už jde o finanční údaje, strategické plány, produktové informace a další. Jejich ochrana je tedy nasnadě.
• Jak ochránit multifunkční zařízení před stále vyšším počtem kybernetických hrozeb?
• Jak zamezit krádeži samotných pevných disků z těchto zařízení?
• Jak zabránit proniknutí nebezpečných virů skrz tiskovou infrastrukturu?
Statistiky dokazují, že téměř každý druhý hackerský útok dnes cílí na malé a střední firmy. Ty často nedisponují dostatkem odborníků ani prostředků pro zajištění dostatečné IT ochrany vlastními silami, a proto preferují komplexní řešení, které zůstává pod dohledem dodavatele. „Při vývoji našich multifunkcí jsme se v posledních letech zaměřili na možnosti poskytnutí maximální úrovně zabezpečení dat i pro firmy, které si tuto ochranu nemohou samy zajistit. Nejen pro ty jsou vhodná moderní multifunkční zařízení, která jsou dodávána i spolu s robustním zabezpečením,“ řekl Jiří Hráček, produktový manažer Konica Minolta Business Solutions Czech. Ta je v České republice lídrem mezi dodavateli tiskových řešení a jen v loňském roce uvedla na trh 12 nových modelů multifunkčních zařízení. „Naše stroje disponují nástroji pro zaheslování a ochranu jakýchkoli dokumentů a dat, které jsou umístěny v paměti nebo na interním pevném disku zařízení. Zabezpečení veškerých informací procházejících přes multifunkci pak zajišťuje antivirová ochrana Bitdefender,“ doplnil J. Hráček.
Bezpečnost: od karet až po kamerové systémy
Zabezpečení tiskových řešení a zpracovávaných dokumentů se však za poslední deset let významně posunulo. Zatímco například v oblasti ověřování uživatelů byly v první dekádě 21. století vrcholem autorizační karty, dnes se mohou uživatelé přihlásit přiložením mobilních telefonů nebo dokonce prstu k biometrické čtečce kapilár. „Na žádost zákazníka jsme dokonce schopni zajistit bezpečnost tisku s pomocí inteligentních kamerových systémů. Ty sledují a vyhodnocují nejen správné fungování strojů, ale také například podezřele dlouhou přítomnost lidí u stroje či manipulaci s fotoaparátem v jejich blízkosti. V praxi tak zajistíme ochranu informací při tisku citlivých dokumentů a můžeme zabránit jejich odcizení nebo například vyfotografování tisků,“ informoval J. Hráček.
Tři pilíře moderní ochrany multifunkčních zařízení
Nepřetržitá antivirová ochrana – antivirový program by měl automaticky skenovat veškerá odeslaná i přijatá data v reálném čase a chránit před viry, malwary a dalšími kybernetickými hrozbami. V ideálním případě by měl umožňovat kontroly dle nastaveného pravidelného plánu i na základě ručního zadání. Samozřejmostí také musí být automatická aktualizace virové databáze.
Šifrování dat a zabezpečení pevného disku heslem – důkazem vysoké míry zabezpečení tiskového řešení je také možnost zaheslovat data na pevném disku multifunkce i disk samotný. „Elektronické dokumenty na našich zařízeních je možné chránit pokročilým šifrovacím standardem AES, podporujícím délku klíče až 256 bitů. Automaticky přiděleným heslem, které si může správce dle potřeby změnit, je zabezpečen i pevný disk,“ vysvětlil J. Hráček s tím, že obě tato opatření chrání data i v případě vymontování a odcizení pevného disku, kdy ani po jeho připojení k jiné multifunkci či počítači nebudou informace přístupné.
Automatické mazání dat uživatelů – profesionální dodavatelé tiskových řešení by měli rovněž nabídnout nastavení automatického časovače pro mazání dat uložených v uživatelských nebo systémových schránkách. Toto opatření zabrání případným hackerům dostat se k datům, která multifunkce v poslední době zpracovala, ať už jde o kopírovací, tiskové, skenovací nebo faxové úlohy.
„Při výběru dodavatele tiskových řešení včetně jejich zabezpečení je v neposlední řadě důležité dbát na ochranu osobních údajů. Proto doporučujeme vždy vybírat mezi přístroji s certifikací, která potvrzuje zabezpečení dat včetně souladu s nařízením GDPR,“ uzavřel J. Hráček.
Zdroj: Konica Minolta