Stáhne Bundeswehr svoje vojáky a techniku z turecké základny Incirlik?

Stáhne Bundeswehr svoje vojáky a techniku z turecké základny Incirlik?
Autor fotografie: Flickr.com, ermaleksandr|Popisek: F-16 Fighting Falcon takes off from Incirlik Air Base, Turkey
29 / 08 / 2016, 10:00

Bundeswehr zvažuje přemístění svých letounů ze základny Incirlik v Turecku.

V úvahu připadá jejich přesunutí do Jordánska, případně na Kypr. To by však znamenalo, že by Německo přinejmenším na dva měsíce přerušilo průzkumné lety nad Sýrií, které podniká právě ze základny Incirlik v rámci boje proti organizaci Islámský stát. Zdroj: natoaktual.cz

Spor okolo letecké základny začal už v červnu, kdy Ankara zakázala delegaci německých poslanců navštívit Incirlik, a následně odmítla tiskové turné k letecké základně. Po tomto zákazu apeloval expert na obranu ze Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Rainer Arnold na to, aby němečtí vojáci byli z Incirliku staženi. „Federální vláda musí okamžitě zajistit jiné místo pro působení německých vojáků,“ prohlásil Rainer Arnold.

Křesťanskodemokratická unie Německa (CDU) by však ráda pokračovala ve společném boji proti organizaci Islámský stát ze základny Incirlik i přes jisté neshody s Tureckem, uvedla nicméně německá ministryně obrany Ursula von der Leyen z CDU.

Na základně Incirlik působí více než 200 německých vojáků, šest průzkumných letounů Tornado a letadlo doplňující palivo během letu. Od ledna 2016 se Tornada využívají k leteckému průzkumu v Sýrii, přičemž mandát Bundeswehru vylučuje účast v pozemních operacích.

Jenomže Ursula von der Leyen má svázané ruce, uvedl dnes německý abendblatt.de. A situaci nemůže vyřešit ani její turecký protějšek. Celý spor se zřejmě vyřeší až po osobním setkání kancléřky Merkelové (CDU) s tureckým prezidentem Erdoganem, ke kterému má dojít ve dnech 4. a 5. září na summitu G20 v čínském Hangzhou. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.