Autor fotografie: Trong Khiem Nguyen, flickr public domain|Popisek: Jevgenij Prigožin
Zakladatel paramilitární žoldnéřské skupiny Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin možná napne svou pozornost do Afriky, na Ukrajině se nedaří jeho bojovníkům dosáhnout svých cílů včetně dobytí města těžce zkoušeného Bachmut, o který zuří nelítostné boje.
Na Ukrajině se nedaří Wagnerově skupině dosáhnout svých cílů. Jevgenij Prigožin, zakladatel Wagnerovy skupiny, má na Ukrajině nepochybně složitou pozici, která eskaluje v čím dál otevřenější ve spor s nejvyšším politickým vedením země.
Prigožin obvinil ministra obrany Sergeje Šojgua, že záměrně zastavil dodávky munice a dalších potřebných zásob Wagnerovcům, kteří utrpěli drtivé ztráty v bojích o Bachmut. Město stále odolává a svádějí se o něj líté boje.
Ve vzduchu je tak cítit napětí, mnozí přisuzují Prigožinovi i nemalé politické ambice a mnohými mocnými představiteli v Kremlu je pak vnímán jako nezastřená hrozba, ale také neřízená střela s nepředvídatelným chováním. Na Wagnerovce se navíc snáší kritika ze strany jiných velitelů za neuspokojivé bojové výsledky, jichž nájemná tlupa žoldáků zatím na Ukrajině dosáhla, a za to, že určitých úspěchů dosáhla pouze pomocí vězňů, které Wagnerovci také naverbovali. Ostatně Rusko již dříve verbování trestanců Wagnerovou skupinou ,,pro jistotu" zakázalo.
Server Bloomberg uvedl, že v důsledku nedostatku munice, zbraní a dalšího přísunu nutných zásob k vedení bojových akcí se Prigožin může uchýlit k omezení operací na Ukrajině. A tudíž i napnutí pozornosti jinam než na Ukrajinu. Prigožin, ač stále Putinův spojenec, totiž začíná vadit na vysokých místech Kremlu a zakladatel Wagnerovy skupiny toto nemůže nevnímat.
Zatím nejsou přímé indicie toho, že by se Prigožin z Ukrajiny stáhl a začal vnímat znovu Afriku jako nové pole působnosti. Nicméně vzhledem ke ztrátám, které Wagnerovci na Ukrajině zatím utrpěli, by to svůj smysl mělo. Ostatně africká půda není pro ruské žoldnéře neznámou, protože Wagnerova skupina aktivně zasáhla například do občanské války ve Středoafrické republice, války v Mali a mnoha dalších konfliktů.
A Prigožin by to mohl udělat natruc Putinovi, kremelskému vrcholnému politickému establishmentu včetně již zmiňovaného Šojgua, s nímž má osobní spory, a také veliteli ruských jednotek na Ukrajině Valeriji Gerasimovovi. Pokud by se tak stalo, mohli by Wagnerovci naopak zvířit vody v Africe, což by pro Putina a jeho spojence možná bylo za současné napjaté situace a ovzduší nedůvěry možná lepší.
Zdroj: Bloomberg