Stále víc Evropanů by chtělo vystoupit z EU

Stále víc Evropanů by chtělo vystoupit z EU
05 / 06 / 2016, 10:30

Přijde pro Brexitu i Italexit?

Italové přestávají mít rádi Evropskou unii a skoro polovina by z ní chtěla vystoupit. Její zakládající člen se tak stává jednou z nejeuroskeptičtějších zemí v celém 28členném bloku. Na článek upozornil server rozhlas.cz s odvoláním na thelocal.it.

Postoj Italů ukázal průzkum britské agentury Ipsos Mori provedený v osmi evropských zemích. Z unie by dnes chtělo vystoupit 48% Italů, zatímco ještě v roce 2010 jich bylo s členstvím spokojeno 73%. 

Druhou nejméně spokojenou zemí je Francie, kde by pro vystoupení hlasovalo 41% lidí. Odchod si přeje i 39% Švédů, 34% Němců, 29% Belgičanů a Maďarů, 26% Španělů a 22% Poláků. Ještě vyšší procento dotázaných by chtělo, aby jejich vlády vypsaly stejné referendum o odchodu jako Británie.

"Kdo nejde s námi, jde proti nám?" Výhrůžky a zesměšňování zemí EU, které chtějí změnu

Hlavním důvodem nepřátelství Italů k unii je ekonomika. Když je hospodářská situace dobrá, všichni obyvatelé unie ji považují za hnací sílu, která posiluje obchod a upevňuje hospodářskou stabilitu. Jakmile však nastane krize, vyčítají jí úplně všechno. A Itálie se dodnes snaží dostat z recese a členství v unii je pro ni nevýhodné – přispívá do ní částkou o 4,3 miliardy eur vyšší, než dostává. 

Protievropské nálady přiživují i další faktory v čele s uprchlickou krizí. Zatímco v roce 2013 přišlo do Itálie 42 tisíc běženců, o rok později jich bylo 170 tisíc a loni 150 tisíc. Italská vláda marně žádá unii o společné řešení.  

Krize se vleče a Francie, Belgie, Rakousko, Dánsko a Německo pozastavily platnost dohody o otevřených hranicích, aby zastavily příliv uprchlíků do svých zemí. Unie se navíc dodnes neshodla na plánu repatriace desítek tisíc běženců z Itálie a hrozí jí sankcemi, protože prý dostatečně nebrání uprchlíkům v odchodu do severní Evropy. Mnoho Italů tak v unii ztratilo důvěru. 

Francie kvůli uprchlické krizi zpřísnila kontroly na hranicích s Itálií

Příležitost k úvahám nad postavením země v unii poskytlo Italům i chystané referendum o brexitu v Británii. Lidé se ptají, zda je unie dost demokratická, co Itálie z členství vlastně má a jestli by také neměla uspořádat referendum. Zatím však nelze předpovědět, jestli hrozí „italexit“.

Celý článek zde.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace