Přijde pro Brexitu i Italexit?
Italové přestávají mít rádi Evropskou unii a skoro polovina by z ní chtěla vystoupit. Její zakládající člen se tak stává jednou z nejeuroskeptičtějších zemí v celém 28členném bloku. Na článek upozornil server rozhlas.cz s odvoláním na thelocal.it.
Postoj Italů ukázal průzkum britské agentury Ipsos Mori provedený v osmi evropských zemích. Z unie by dnes chtělo vystoupit 48% Italů, zatímco ještě v roce 2010 jich bylo s členstvím spokojeno 73%.
Druhou nejméně spokojenou zemí je Francie, kde by pro vystoupení hlasovalo 41% lidí. Odchod si přeje i 39% Švédů, 34% Němců, 29% Belgičanů a Maďarů, 26% Španělů a 22% Poláků. Ještě vyšší procento dotázaných by chtělo, aby jejich vlády vypsaly stejné referendum o odchodu jako Británie.
"Kdo nejde s námi, jde proti nám?" Výhrůžky a zesměšňování zemí EU, které chtějí změnu
Hlavním důvodem nepřátelství Italů k unii je ekonomika. Když je hospodářská situace dobrá, všichni obyvatelé unie ji považují za hnací sílu, která posiluje obchod a upevňuje hospodářskou stabilitu. Jakmile však nastane krize, vyčítají jí úplně všechno. A Itálie se dodnes snaží dostat z recese a členství v unii je pro ni nevýhodné – přispívá do ní částkou o 4,3 miliardy eur vyšší, než dostává.
Protievropské nálady přiživují i další faktory v čele s uprchlickou krizí. Zatímco v roce 2013 přišlo do Itálie 42 tisíc běženců, o rok později jich bylo 170 tisíc a loni 150 tisíc. Italská vláda marně žádá unii o společné řešení.
Krize se vleče a Francie, Belgie, Rakousko, Dánsko a Německo pozastavily platnost dohody o otevřených hranicích, aby zastavily příliv uprchlíků do svých zemí. Unie se navíc dodnes neshodla na plánu repatriace desítek tisíc běženců z Itálie a hrozí jí sankcemi, protože prý dostatečně nebrání uprchlíkům v odchodu do severní Evropy. Mnoho Italů tak v unii ztratilo důvěru.
Francie kvůli uprchlické krizi zpřísnila kontroly na hranicích s Itálií
Příležitost k úvahám nad postavením země v unii poskytlo Italům i chystané referendum o brexitu v Británii. Lidé se ptají, zda je unie dost demokratická, co Itálie z členství vlastně má a jestli by také neměla uspořádat referendum. Zatím však nelze předpovědět, jestli hrozí „italexit“.
Celý článek zde.
Tagy