Stane se Arktida dalším Jihočínským mořem?

Stane se Arktida dalším Jihočínským mořem?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Arktida
31 / 08 / 2017, 12:00

Arktida se možná brzy stane předmětem zájmů velmocí.

Arktida se již brzy může stát středobodem zájmů velmocí i ostatních zemí. Fakt, že s postupným táním ledu a globálním oteplováním se z tohoto regionu může stát oblast zvlášť bohata cenné minerály a přírodní zdroje, zainteresované země, jako je zejména Rusko, přitahuje a přitahovat v budoucnu jistě bude. I z toho důvodu, že zmíněné faktory učiní z Arktidy oblast daleko přístupnější než dosud.

Z regionu se na druhé straně může stát druhé Jihočínské moře, které se prolínají zájmy řady států, a na něž si trvalý nárok činí Čína, jež zde staví umělé militarizované ostrovy. Čína navíc už před několika lety začala formulovat regionální strategii pro Arktidu zahrnující  strategické výzkumné partnerství s Islandem.

psali jsme: Video NASA ukazuje jak Arktida taje

Arktida se navíc řadí k posledním regionům, která není dostatečně prozkoumán. Otázkou, je kterých zemí se bude tento zájem týkat. Určitě to bude Rusko, pro něž má Arktida význam pro svou strategickou polohu a nerostné bohatství. A nesmíme ani zapomenout na těžbu ropy.

Rusko zde chce v dohledné době stavět své vojenské základny a systematicky posiluje v oblasti vojenskou přítomnost. Je však možné, že brzy se Rusko kromě Kanady či Norska utká o zásadní vliv s Čínou, která učinila ,,nesmělé" kroky, aby svůj vliv zvýšila i v Arktidě. Pro Čínu může pak představovat Arktida dosud ,,nezorané pole".

psali jsme: Rusko získává vojenskou převahu v Arktidě. Za vším je nerostné bohatství a strategická poloha

O své ,,místo na slunci" v oblasti poseté ledem se však hlásí i USA. V dubu podepsal prezident Donald Trump exekutivní příkaz, který ve své podstatě zvrátil předchozí restrikce uskutečněné administrativou Baracka Obamy, jež se týkaly těžby ropy v Arktidě. Tím dal Trump najevo svůj zájem o budoucí ,,vytěžení" oblasti bohaté na suroviny. 

V Arktidě se tak téměř určitě protnou ,,životní" zájmy velmocí. ,,Souboj o vliv a zdroje připomíná vleklý teritoriální spor o Jihočínské moře," soudí admirál Paul Zukunft, velitel americké pobřežní stráže. Zukunft se obává vrůstajícího vlivu Číny na region Arktidy a vyzval americkou vládu, aby podnikla kroky k zabránění přítomnosti čínského arktického ledoborce The Snow Dragon.

V Arktidě se tak pozvolna rýsuje poměrně zásadní konflikt zájmů mezi Ruskem a Čínou. Může tak dojít k situaci, kdy právě Čína bude bojovat na dvou klíčových frontách - v Jihočínském moři a nově i v Arktidě.

Zdroj: amp.news.com.au

Tagy článku