Stane se Tunisko "nebezpečnou" turistickou destinací?

Stane se Tunisko &quote;nebezpečnou&quote; turistickou destinací?
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
26 / 06 / 2015, 18:00

Ministerstvo zahraničních věcí upozorňovalo na možné bezpečnostní problémy. Přesto do oblasti i letos míří tisíce Čechů.

Po dnešním teroristickém útoku v turistickém středisku Súsa (Sousse), při kterém bylo zavražděno nejméně 30 turistů, je nutné odpovědět na otázku, zda je tato oblíbená turistická destinace skutečně bezpečná. Teroristický útok se stal v pětihvězdičkovém hotelovém komplexu Riu Imperial Marhaba, který nabízí i české cestovní kanceláře (odlety jsou například i dnes nebo v pondělí)

Naše ministerstvo zahraničí vydalo po teroristickém útoku na muzeum Bardó ("Džihádisti v Tunisu zastřelili nejméně osm cizinců v muzeu a přepadli parlament"), při kterém zahynulo 21 lidí, především turistů, na svých webových stránkách následující upozornění:

V souvislosti s útokem v muzeu Bardo v hlavním městě Tunisu dne 18. března 2015 MZV upozorňuje občany na nutnost dbát zvýšené opatrnosti a řídit se pokyny tuniských bezpečnostních orgánů. Navzdory zrušení výjimečného stavu v Tunisku s platností od 5. března 2014 a přes určitou stabilizaci politické situace v návaznosti na parlamentní a prezidentské volby konané koncem roku 2014, nadále nedošlo ke zlepšení celkové bezpečnostní situace v Tunisku.
MZV upozorňuje, že v současnosti existuje zvýšené riziko teroristického útoku. Nadále je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. S ohledem na pokusy o sebevražedné atentáty, k nimž došlo dne 30. října 2013 ve městech Súsa (Sousse) a Monastír (Monastir), MZV doporučuje občanům, aby zachovávali obezřetnost i v okolí turistických komplexů.

I na našem webu jsme opakovaně upozorňovali na bezpečnostní rizika v Tunisu a související s aktivitami islámských teroristů.

21. března jsme zveřejnili článek "Zatýkání islámistických radikálů v Tunisu nepomáhá - vláda se obává o turisty". V Tunisu bylo od začátku roku už zatčeno přes sto bojovníků IS a přes rozsáhlou protiteroristickou kampaň se nedaří zajistit bezpečnost v zemi.

19. března jsme zveřejnili článek "Tisíce Tunisanů se přidali k islámistům" a v článku z 25. února "Plánujete dovolenou do Tunisu? Zvažte bezpečnostní rizika" jsme dokonce zveřejnili video, jak islámský stát verbuje mladé muže v tuniském městě Sousse. Zatímco se resort chlubí nedotčenými plážemi a luxusními hotely, spousta místních mladých mužů odjíždí bojovat za islámský stát do Sýrie a Libye. 

V tuto chvíli by tedy mělo české ministerstvo zřejmě přehodnotit možná bezpečnostní rizika pro české občany.

 

Tagy článku