Stanou se občané ČR v zahraničí snadným terčem únosců?

Stanou se občané ČR v zahraničí snadným terčem únosců?
Popisek: Ilustrační foto
08 / 02 / 2016, 09:30

Potvrzují poslední dva únosy českých občanů, že česká vláda s únosci vyjednává a přistupuje na jejich podmínky?

Podle týdeníku Respekt zaplatila Česká republika za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které byly uneseny v Pákistánu, šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun). Peníze byly podle Respektu uvolněny z rezervy ministerstva financí a dostala je civilní rozvědka. Odtud pak putovaly dál až do rukou únosců. 

Celý případ komentuje Petr Kamberský z Lidových novin na svém facebookovém profilu:

"Takže jestli Respekt nekecá (což není žádný důvod si myslet) tak tu máme PRŮSER, k tomu MEGA PRŮSER a jako bonus taky PRŮSER. 
1. Mega průser je fakt že někdo z bezpečnostní rady státu naprosto bezprecedentne vynáší vysoce klasifikováne informace. Jsem zvědav která složka to bude šetřit. 
2. Průser je ze tydenik hájící svobodu člověka a lidska práva zcela bezduvodne zasáhl do osobnostních práv jedné z unesenenych žen. Informace o vysokém výkupnem a drb o návratu do Pákistánu z ni udělaly dvakrát *nepřítele státu*, už tak těžké začlenění zpátky do společnosti bude ted pro ni trojnásob těžké. 
3. Dle mého soudu je průser i samotna informace o vysokém státem zaplacenem výkupnem. Právě proto byla ofiko informace ze vyjednávala jen rodina, aby nebylo veřejně známo ze ČR plati ze své občany vysoké výkupne. Touto informací se stáváme všichni výtečný terčem únosců - protože nejde o jednu organizovánou skupinu ale desítky možná stovky různých raubířu kdekoli pi světě. Ano, jde o veřejne peníze, to je fakt. Ale zveřejnění tohoto faktu ohrožuje úplne všechny občany. 
Suma sumárum - ještě větší průser než Fajad."

Případ únosů komentuje i Petr Hahn v blogu pod názvem "Únosy Čechů - dobrý byznys"

Ve stejném duchu popisuje situaci Jiří X. Doležal v článku na serveru reflex.cz:

"Nyní jsme tedy — jako země — vyměnili za pět našich občanů dva agenty, kteří mají možná hodně blízko k teroristické organizaci. Takže celá teroristická komunita ví, že pokud by náhodou někdy někoho z nich zatkli v Česku, tak stačí unést pár Čechů a chlapa v klidu pustěj. Stejně tak to otevírá cestu dalším únosům — ryze kriminálním, kdy se jedná o výkupné. Pokud Češi vyměňují lidi, budou ochotni i platit výkupné. Takže přestože našim úřadům asi nezbývalo nic jiného než za dané situace Fajáda vyměnit, lze důvodně očekávat, že tento krok brzy povede k dalším únosům českých občanů v zahraničí."

 

Tagy článku