Starosta ve Francii počítal muslimské žáky. Má na krku trestní stíhání

Starosta ve Francii počítal muslimské žáky. Má na krku trestní stíhání
Autor fotografie: YouTube/itele|Popisek: Starosta Robert Ménard na tiskové konferenci
06 / 05 / 2015, 08:45

Starostu Béziers v jižní Francii obviňují z nacismu, protože zjišťoval, kolik muslimských žáků je v městských školách.

Pravicový starosta Robert Menard dokonce přiznal, že si sestavoval nelegální statistiky, aby zjistil kolik žáků a studentů je muslimů. Podle svých slov statistiky zpracovával podle jmen dětí, například Mohamed, apod. Starosta tvrdí, že téměř 65 procent mladých lidí jsou muslimové a že "většina jejich matek nemluví ani francouzsky."

Menard, 62 letý bývalý novinář, uvedl pro televizní stanici France 2: " To jsou údaje, které má moje radnice. Vím, že nemám právo to dělat. Omlouvám se, že to říkám, ale jména prozrazují náboženské vyznání. Říkat opak znamená popírat to, co je evidentní." Starosta je pravicový politik, zvolený za stranu Národní fronta (FN), která je považována za nacionalistickou. 

Zdroj YouTube, bloudge01

Zdroj YouTube, itele

Vytváření statistik založených na víře nebo na etnické příslušnosti obyvatel je ve Francii nezákonné a podle médií i politiků to připomíná nacistické způsoby používané ve třicátých letech v Německu u občanů židovského vyznání.

Celý případ prošetřují francouzské orgány činné v trestním řízení, kterým předala podnět ministryně školství. Ministr vnitra Cazeneuve uvedl, že provádění statistik podobným způsobem "nás zavede zpět do nejtemnějších hodin naší historie", protože tisíce dětí školního věku i mladších bylo mezi těmi, které právě na základě podobné segregace bylo posláno do nacistických vyhlazovacích táborů.

Francouzský prezident Hollande je také rozhořčen: "V zemi, jako je Francie, nemohou být ve školách žádné seznamy žáků určující náboženství podle jména. Je to v rozporu se všemi hodnotami republiky,"

Zdroj: dailymail.co.uk, zahranicni.eurozpravy.cz

Tagy článku