Starostka problematického Molenbeeku: Nemáme co skrývat

Starostka problematického Molenbeeku: Nemáme co skrývat
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Belgie
08 / 04 / 2016, 18:00

Starostka problematické čtvrti Molenbeek Francoise Schepmansová má v parlamentní vyšetřovací vypovídat o bezpečnostních aspektech problematické čtvrti Molenbeek. Na něj se snesla velká kritika, že je líhní islámských teroristů a že místní politikové podcenili bezpečnostní rizika.

Starostka belgické čtvrti Molenbeek Francoise Schepmansová se má zúčastnit v pátek odpoledne jednání parlamentní komise, která má mimo jiné objektivně informovat o fungování policie a justice v Belgii. Starostka byla pozvána proto, aby v komisi vysvětlila některé bezpečnostní aspekty panující v Molenbeeku, které byly podle domácího a hlavně zahraničního tisku hrubě podceněny. Schepmansová si stojí za tím, že v Molenbeeku ,,není co skrývat".

Molenbeek platí v Belgii za nebezpečné místo, kde se stále mají pohybovat islámští radikálové, kteří se buď vrátili ze Sýrie, nebo byli zradikalizováni již namístě. Schepmansová tak chce komisi osvětlit fungování Molenbeeku po běžné, i po bezpečnostní stránce:

,,Chci odpovědět na všechny jejich otázky. Po atentátech v Paříži jsem si říkala: nemáme, co v Molenbeeku skrývat . Máme stejný informační dluh."

Schepmansová zároveň počítá s tím, že se jí poslanci budou ptát na otázku islámských radikálů, jež se tam mají nacházet. V této souvislosti bude poslance také zajímat míra bezpečnostních opatření, která starostka udělala proto, aby zabránila riziku atentátů i možnému zradikalizování místních muslimů. K tomu starostka Molenbeeku poznamenala, že se zaměřují na určité ,,domácí" osoby a jejich aktivity, které jsou prý průběžně monitorovány.

Chce se zaměřit na to, aby muslimové v Molenbeeku ,,nepropadali" radikalismu. Schepmansová si však posteskla, že to není jednoduchý boj, neboť teroristé jsou velmi dobře organizováni a mění místa pobytu.

 

 

Zdroj: lesoir.be

Tagy článku