Stát zanedbal kontrolu v muničních skladech soukromých firem!

Stát zanedbal kontrolu v muničních skladech soukromých firem!
Autor fotografie: Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje|Popisek: Výbuch muničního skladu ve Vrběticích
31 / 10 / 2014, 14:45

31.10.2014 / Bezpečnostní předpisy byly porušeny minimálně ve Vrběticích, kde vybuchly desítky tun munice. V areálu jsou přitom i rakety středního doletu.
Zdroj foto: Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

V areálu, jehož zabezpečení bylo zjevně nedostatečné, je přitom 50 objektů! Munice a výbušniny jsou ve 27 z nich. Uskladněno tam bylo 1000 tun výbušnin a munice! Rozsah katastrofy tak mohl být násobně větší, včetně ztrát na životech obyvatel žijících v okolí muničních skladů. 

Explodoval sklad číslo 16, exploze zasáhla dvanáct objektů. U dvou byl poškozen plášť, ale nebyla zasažena munice. V epicentru výbuchu byla pěchotní, dělostřelecká a letecká munice, část byla rozmetána do okolí. Střepiny byly nalezeny i 1000 metrů od skladu.

V areálu jsou i pozůstatky arzenálu raket středního doletu typu SS-20 sovětské výroby. Jde-li jen o skelety nebo o funkční techniku, není známo.

Nejnebezpečnější prostor je ohraničen v okruhu dvanácti metrů od epicentra. Denně na bezpečnost kolem něj dohlíží stovka policistů. Od příštího týdne bude kolem areálu a v areálu muničního skladu přítomna asi stovka příslušníků vojenské policie.

Klíčová je ovšem otázka, jak jsou zabezpečeny další muniční sklady na území ČR včetně jejich ostrahy, protože publicita kolem výbuchu ve Vrběticích se může stát inspirací pro teroristický útok na některý z těchto objektů.
________________________________________
K současné bezpečnostní situaci ve Vrběticích se vyjádřil ministr vnitra v tiskové zprávě rozeslané včera večer médiím: „Situace je tu skutečně komplikovaná a bude vyžadovat náročný logistický proces,“ zhodnotil ministr na místě a připomněl, že armáda policii pomůže s odstraňováním následků exploze a odvozem nevybuchlé munice. „Už minulý týden v pátek jsme ministerstvo obrany vyzvali k urychlenému jednání,“ uvedl Chovanec.

Výsledkem rozhovorů bylo dnešní uzavření koordinační dohody, která vymezuje úkoly zainteresovaných záchranných složek. „Zapojení armády je nezbytně nutné,“ vysvětlil ministr. Dokument o součinnosti s armádou musí ještě v pondělí projednat vláda. „Armáda tak začne intenzivně spolupracovat a provede úkoly nad rámec své činnosti,“ vysvětlil s tím, že dalším krokem bude vyzvání firem, které mají v areálu svůj arzenál, aby místo vyklidily a munici uskladnily do náhradních prostor. „Jde nám o bezpečí tamních lidí,“ prohlásil ministr vnitra při setkání s obyvateli ve vrbětickém kulturním domě. Na dotaz občana, jak chtějí soukromníky donutit k opuštění, ministr uvedl, že právní rámec tohoto kroku bude předmětem jednání. „Během dnešní noci najdeme právní pozici k případnému zabavení materiálu, pokud ho soukromé subjekty po naší výzvě neodvezou. Budeme totiž nucení vstoupit do soukromého majetku. Firmy vyzveme v pátek. Neumím si představit, že by tady střelivo zůstalo.“

Dohoda počítá s nasazením stovky vojáků, kteří doplní stavy hlídkující policie. Dále se budou vojáci podílet na odvozu nevybuchlé munice a sanaci areálu a poskytnout by měli i pyrotechniky, flotilu nákladních vozidel, náhradní sklady a měli by i vyhloubit jámu pro řízené odpalování munice.
Prioritou je tedy rychlý a bezpečný odvoz munice a sanace nebezpečného prostoru. Nicméně, policejní ani armádní specialisté se ještě nedostali do epicentra. Z místa se neustále ozývají detonace, zbylá munice exploduje samovolně a stále dokáže, tzv. domino efektem, odpalovat další střelivo. Své dokáže i lesní zvěř, která svým pohybem může munici iniciovat. Pyrotechnici proto do prostoru umístí pachové zábrany.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích

A kdy budou zahájeny práce na kompletní likvidaci následků neštěstí? Podle specialistů z řad policie až po uplynutí týdenní lhůty od posledního prokazatelně zaznamenaného výbuchu. „Policie i armáda budou na průběh sanačních prací dohlížet a postarají se o bezpečí občanů. Je také potřeba jasně definovat viníka, ale v tuto v tuto chvíli je prioritou odvoz munice ze skladů,“ podotkl ministr Chovanec. Mimo to poukázal na zásadní problém. „Ten vidím v privatizaci bezpečnostního prostoru v minulých letech. Teď proto musí dojít ke změně zákona.“

Nyní je okolo místa výbuchu vytyčen více než kilometrový okruh, který zatím hlídá čtyřicítka policistů. V okolí epicentra neustále operuje speciální policejní vůz vybavený i nočním viděním, pyrotechnický robot a ve vzduchu létá dálkově řízený dron.

Dron ve Vrběticích

Připraveny jsou i hasičské tanky. Navíc se stále pohřešují dva zaměstnanci firmy, která měla sklady od Vojenského technického ústavu pronajaté. Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti a připravuje se, na podnět ministra Chovance, prověřit bezpečnost všech dalších muničních skladů v zemi.

Psali jsme také:

Tablet Panasonic do explozivního prostředí

Počítačové válečné hry jako prevence před katastrofami

Co se stane, až dojde ropa?

Jak se připravit na výpadek elektřiny?

Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…

Rádio Svobodná Evropa obsadili teroristé

 

 

Tagy článku