Statisíce Němců v ulicích protestuje proti dohodám TTIP a CETA. Demonstrují i proti kancléřce Merkelové?

Statisíce Němců v ulicích protestuje proti dohodám TTIP a CETA. Demonstrují i proti kancléřce Merkelové?
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Mehr Demokratie
17 / 09 / 2016, 15:30

Možná až několik stovek tisíc lidí demonstruje v ulicích velkých německých měst proti obchodním dohodám TTIP a CETA.

Berlín, Kolín nad Rýnem, Hamburk, Frankfurt, Mnichov, Lipsko nebo Stuttgart. Všude probíhají demonstrace, které uspořádalo 26 organizací včetně odborů, církví nebo ekologů. Na smlouvách jim vadí mimo jiné nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů. Kritici TTIP a CETA se také obávají i zásahů nadnárodních korporací do pravomocí jednotlivých států, a vnímají je proto jako nedemokratické. Zdroj: rozhlas.cz

 

"TTIP je listina práv pro bohaté a mocné, která obyčejným lidem nic dobrého nepřinese". Obyčejní lidé proti ní demonstrují, nadnárodní korporace a politici jí hájí. 

Protest má vytvořit tlak na německou vládu Angely Merkelové, která bude už v pondělí rozhodovat o tom, jestli dohodu s Kanadou - CETA - podpoří. Schválení prosazuje německá vláda. Nicméně vicekancléř Sigmar Gabriel už 30. srpna zopakoval svoje předchozí vyjádření, že „vyjednávání se Spojenými státy již de facto selhala, přestože to nikdo není ochoten přiznat“ a uvedl, že rozhovory o TTIP ukončila neochota Američanů přistoupit na kompromis.

Na rozdíl od smlouvy s Kanadou, která už je dojednaná a s níž nakonec němečtí politici nejspíš vysloví souhlas, bude cesta k dohodě s USA - TTIP - v Německu výrazně složitější a téměř nikdo nepředpokládá, že si ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy. 

USA jednají o TTIP s EU už od července 2013. Měla to být největší zóna bezcelního obchodu se spotřebitelským trhem asi 820 milionů lidí. Nynější vláda USA dala už dříve na srozuměnou, že vynaloží veškeré úsilí na to, aby jednání o TTIP byla ukončena do té doby, než v listopadu její pravomoci skončí.

Řada pozorovatelů má za to, že právě obavy spojené s TTIP se staly jednou z příčin referenda o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Zdroj: cz.sputniknews.com

Britská nevládní organizace War on Want letos v dubnu označila Obamovu oficiální návštěvu Velké Británie za skrytou podporu pro schválení "toxické" a "kontroverzní" obchodní smlouvy TTIP mezi USA a EU. Kritici TTIP (Transatlantické zóny volného obchodu) tvrdí, že jednání kolem této smlouvy jsou zahalena mlčením a nedemokratickými postupy, a smlouva má pro řadu amerických firem otevřít bránu do Evropy.

Česká vláda si od dohody TTIP slibuje zrušení cel na strojírenské výrobky nebo sklo.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace