Statisícové davy opět protestují proti prezidentce Jižní Koreje

Statisícové davy opět protestují proti prezidentce Jižní Koreje
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: vlajka Jižní Koreje
26 / 11 / 2016, 20:00

Více než milion lidí se podle organizátorů zapojilo do dnešních protestů v Jižní Koreji proti prezidentce Pak Kun-hje. Až 800 000 lidí se sešlo v hlavním městě Soulu a přibližně půl milionu lidí vyšlo do ulic v dalších částech země, uvedla BBC.

Protesty trvají již pátý víkend. V ulicích metropole policie rozmístila 25 000 příslušníků bezpečnostních sil a uzavřela přístupové cesty k sídlu hlavy státu - Modrému domu, informovala agentura AFP.

Organizátoři očekávají že během dneška počet protestujících v centru hlavního města dosáhne půldruhého milionu. Dav zůstává klidný, stejně jako v předchozích týdnech.

Protestující, jichž se už více než měsíc každý víkend scházejí statisíce v ulicích metropole i dalších měst, požadují rezignaci Pak Kun-hje v souvislosti s korupčním skandálem, který otřásl její vládou.

,,Viděla jsem zprávy a pomyslela si, že tohle nemůže pokračovat - lidé skutečně chtějí, aby odstoupila, ale ona to neudělala," řekla Reuters jedna z účastnic dnešní demonstrace. ,,Jsem tu podruhé, ale poprvé s manželem a dětmi," dodala.

Rozsah demonstrací během uplynulého měsíce neustále narůstal a podle organizátorů se před dvěma týdny protestních akcí zúčastnil milion lidí. Odhady policie jsou pravidelně o dost nižší. Protesty zatím byly převážně poklidné - účastní se jich rodiny s dětmi, vysokoškoláci, dělníci či zemědělci, kteří se svíčkami v rukou skandují hesla.

Thousands rally to demand resignation of South Korea president //t.co/VKIvii7aOE

— AFP news agency (@AFP) 26. listopadu 2016

 

Skandál se točí kolem důvěrnice prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že zneužívala vztahu s Pak Kun-hje k vlastnímu obohacení.

Před necelým týdnem jihokorejské státní zastupitelství Čche Son-sil obvinilo a oznámilo, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou. Prokuratura začala v této souvislosti chystat prezidentčin výslech. Podpora prezidentky u veřejnosti se propadla na pět procent. Nejhůře si stojí u mladých lidí mezi 19 a 29 roky, v této skupině podporují Pak Kun-hje dvě procenta Korejců.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku