Státní hranice nejde neprodyšně uzavřít

Státní hranice nejde neprodyšně uzavřít
Popisek: ilustrační foto
09 / 03 / 2016, 14:45

Bezpečnostní složky jsou schopné vpustit do ČR 200 běženců denně. Je to málo nebo hodně?

Výsledek cvičení "VLNA"? Policisté na hranicích mohou za 24 hodin "odbavit" 200 uprchlíků.

Do včerejšího cvičení se zapojilo 200 policistů, kteří měli za úkol zvládnout příchod většího počtu uprchlíků dorazivších na hraniční přechody v Dolním Dvořišti a Mikulově.

Policisté se zaměřovali na kontroly běženců a fungování registračních míst, které jsou nyní známy třeba z Makedonie či Maďarska. Na registračních místech museli s uprchlíky udělat pohovory, zkontrolovat jim doklady a podle jejich případného zájmu o získání azylu rozhodli o jejich převozu do detenčního nebo jiného zařízení.

Do akce se zapojilo také 20 celníků, kteří namátkově kontrolovali osoby i zboží v autech. Vyzkoušeli si také dva nové služební psy. Policisté zase vyzkoušeli nové přístroje, které nakoupili na konci loňského roku. Šlo třeba o rentgeny, kamery, termokamery, které dokážou zmapovat lidi v autech, nebo o nová terénní auta. Zelenou hranici při cvičení ze vzduchu hlídal vrtulník.

Včerejší cvičení ukázalo, že policie a další složky jsou sice na případnou migrační vlnu připraveny, ale policie bude potřebovat například mobilní zařízení pro snímání otisků, které dokáže na místě porovnat otisk prstu cizince s existující databází. Dalším problémem bylo propojení jednotlivých databází s koncovými stanicemi, které policisté používali na registračních místech. Policisté si ověřili, že jsou schopni na hranicích za šest hodin bez komplikací odbavit 50 uprchlíků a dopravit je do záchytných zařízení. 

Na českých státních hranicích je možné nasadit i českou armádu včetně aktivních záloh

Ex náměstek ministra obrany Michal Hrbata uvedl už 22. září v poslanecké sněmovně, že nasazení armády je sice možné, ale při její současné struktuře pouze jen jako krátkodobé opatření. Ochrana hranic musí být prioritně zajišťována příslušníky Policie ČR. Je tedy nutné posílit počty policistů, je nutné zvážit opětovné zavedení monitoringu státní hranice především moderními technickými prostředky

Aktivní zálohy mohou být v ČR nasazeny k plnění úkolů české policie

Státní hranice nelze neprodyšně uzavřít

Na včerejším brífinku při cvičení aktivních záloh české armády Hradba 2016 uvedl náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář na dotaz novinářů k možnostem uzavření českých státních hranic mj.:

"Můžete uzavřit určité koridory - železniční koridor, dálniční koridor, můžete uzavřít mezinárodní letiště, ale představa, že na státních hranicích bude stát každých deset nebo patnáct metrů voják, to je nereálné. V současnosti hovoříme o migrační vlně. Uprchlické trasy jsou dnes monitorovány, přesně víme, kudy se běženci pohybují, kam se asi nasměrují, jestli půjdou železničním nebo dálničním koridorem. Takže ano, tato místa můžeme posílit, můžeme tento pohyb nějakým způsobem regulovat, ale představa, že kolem dokola České republiky, na hranicích Německa a Rakouska, bude stát policista nebo voják, to asi opravdu nejde."

Český prezident Miloš Zeman uvedl v rozhovoru na TV Prima, že se nedomnívá, že by české hranice měly být nyní uzavřeny a dodal: „Mohu vás ujistit, že do republiky přijde zhruba deset lidí týdně. Jestliže to skokem vzroste, tak podle mých informací jsou česká policie a armáda schopné uzavřít hranice do šesti hodin a zelené hranice do dvou dnů,“ ubezpečil. 

 

 

 

Tagy článku

-->