Státní zástupci se vozí za erární peníze do Afghánistánu. Účel výletů nejasný

Státní zástupci se vozí za erární peníze do Afghánistánu. Účel výletů nejasný
01 / 08 / 2018, 17:30

Dva na sobě nezávislé zdroje potvrdily Security magazínu informaci o navazování vztahů mezi velitelem Vojenské policie Pavlem Křížem a státními zástupci. Na povrch především vyplulo zjištění o dvou cestách žalobců do Afghánistánu za erární peníze.

V Afghánistánu, kam předloni v srpnu a loni v dubnu vycestovaly dvě delegace českých státních zástupců, se odehrává promile trestné činnosti, kterou mají žalobci dozorovat. Státní zástupce do exotické destinace pozval velitel Vojenské policie Pavel Kříž. O cestách informuje také Ekonomické deník.

Podle zdrojů Security magazínu se první cesta uskutečnila 27. až 29. srpna 2016. Do Kábulu odletěli Igor Stříž, náměstek Nejvyššího státního zástupce z Brna, Lenka Bradáčová, šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím a Ivo Ištvan z Olomouce.

„Ale velice pravděpodobně toho pro praxi moc neviděli, pohyb po Kábulu je kvůli bezpečnostním rizikům velmi omezený,“ prozradil jeden ze zdrojů ze státního zastupitelství, který si přál zůstat v anonymitě.

Odletěl Zeman i Komár

Druhá cesta pak proběhla 12. dubna vloni. Do armádního speciálu nasedli Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, náměstek pražského Vrchního státního zastupitelství Adam Bašný, náměstek z Olomouce Pavel Komár, o kterém se uvažuje jako o možném budoucím Nejvyšším státním zástupci, jeho kolega Alexandr Dadam z Ostravy a šéf lounských žalobců Radim Dragoun.

„V minulých letech se uskutečnily dvě společné cesty velení Vojenské policie a představitelů státních zastupitelství do Afghánistánu,“ potvrdil zjištění Petr Sýkora z tiskového odboru ministerstva obrany. Cílem bylo podle něj se na místě seznámit s úkoly, které plní příslušníci Ozbrojených sil ČR v Afghánistánu.

171 trestných činů

Cesty byly dle Sýkory „vykonány vojenským speciálem“. Smysl návštěvy však spíše zůstává záhadou. Oficiální zdůvodnění zní, že vojenská policie je orgán činný v trestním řízení, který provádí v Afghánistánu úkony.

Vojenská policie v loňském roce vyšetřovala 171 trestných činů. Kolik z nich se ale stalo na území Afghánistánu nelze z její statistiky vyčíst.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace