Pozor, ať nepřijdete o auto- stát připravuje bič na opilce a feťáky za volantem

Pozor, ať nepřijdete o auto- stát připravuje bič na opilce a feťáky za volantem
Autor fotografie: Hasiči Jílové u Prahy/hasici-jilove.wgz.cz/|Popisek: Dopravní nehoda Horní Jirčany 2013
03 / 10 / 2014, 18:00

Dramatický nárůst řidičů pod vlivem alkoholu a drog - deset tisíc potencionálních vrahů ročně na našich silnicích. Pokud půjčíte auto řidiči, o kterém víte, že má zákaz řízení nebo že užívá drogy nebo že řídí opilý, stáváte se odpovědným za jeho jednání. A policie vám potom auto zabaví. Stojí to za to riziko?
Foto: Hasiči Jílové u Prahy / nehoda 2013

Jak zajistit, aby řidiči dodržovali zákaz řízení? To bylo jedno z témat setkání odborníků z ministerstva vnitra, spravedlnosti, státních zástupců i soudců. Organizační nebo administrativní změny jsou státní orgány schopné provést v řádů týdnů, změny zákonů v řádu měsíců. 

Seminář k bezpečnosti na silnicích

Na tiskové konferenci byla tématem i drogová kriminalita mladistvých, dostupnost drog v některých lokalitách (včetně tzv. sociálně vyloučených lokalit - ghett, kde se drogy prodávají za "dumpingové" ceny) a jejich "export" do sousedních německých spolkových zemí. Otevřeně se zmínili diskutující o drogové mafii, která působí ve vietnamské komunitě a čile a bez větších problémů obchoduje především s pervitinem a marihuanou,

Pachatelé, kteří jsou navíc často pod vlivem drog, trest zákazu řízení nedodržují a opakovaně usedají za volant. Jediný účinný trest je zabavení vozidla. Navíc je zfetovaných řidičů čím dál tím víc, a jejich odhalování je možné díky novým testerům, které policisti mají. Jen za prvních šest měsíců letošního roku policisté odhalili 5685 případů řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, a v porovnání se stejným obdobím loňského roku, je nárůst o 700 trestných činů (zdroj: data a statistiky Policie ČR, mapakriminality.cz). To je hodně a ještě není konec roku. Loni evidovala policie 210 případů, kdy byl řidič pod vlivem drog a přitom bylo 10 osob usmrceno (o 7 víc než v roce 2012) a 102 zraněno (o 31 víc).

Počet trestných činů

„Máme společný zájem zamezit zbytečným úmrtím, které mají na svědomí zfetovaní řidiči, mnohdy opakovaně usedající za volant i přes zákaz řízení. Musíme se shodnout na řešení, jak tyto případy legislativně trestat,“ uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková. S tím se ztotožnil také ministr vnitra Milan Chovanec. „V naší společnosti je bohužel naprosto běžné, že řidič, který je často pod vlivem drog a už má zákaz řízení, ujíždí před policií. Jen v Praze se takové případy objevují téměř denně. Chceme to změnit. I kdyby to mělo zachránit jeden život ročně, má to smysl,“ upozornil Chovanec.

Podle statistik usedne za volant ročně i přes zákaz řízení až 10 tisíc osob, ale podle našeho názoru i potencionálních vrahů, pokud jsou pod vlivem drog nebo alkoholu. 

Zajištěna přitom vloni byla jen necelá stovka vozidel, a to i vzhledem k tomu, že pachatel, který s autem spáchal trestný čin či přestupek, musí být navíc majitelem vozidla. Dalším problémem je, že především feťáci, kteří už mají zákaz řízení, si pořizují ta nejlevnější auta, doslova "za pár korun". 

Ministerstvo vnitra proto spolu s policií prosazuje, aby soudy využívaly možnost zabavení vozidla častěji a aby zákon umožnil v odůvodněných případech zabrat vozidlo i v případě, že řidič není jeho majitelem. Návrh vychází z toho, že pokud někdo půjčí auto řidiči, o kterém např. ví, že má zákaz řízení či užívá drogy, stává se sám odpovědným za jeho jednání. Smyslem těchto snah je docílit toho, aby policie zastavila vozidlo dříve, než jeho řidič nebezpečnou jízdou někoho zabije.

Současně se hovořilo i o změně přestupkového zákona a vytvoření registru přestupků/ přestupců. Registr považují za jedno z nejdůležitějších a nejúčinějších opatření ke zpřísnění postihů.

 

Tagy článku