foto: Se svolením Ponte/Pohled na Pásmo Gazy z Izraele
Jaký je to pocit, když u vás doma několik dnů neteče pitná voda a nefunguje elektřina? Vaše děti jsou vystrašené z každého výbuchu v sousedství, který rozkmitá okna domu. Dochází vám jídlo a vy víte, že v obchodě již žádné není. A hlavně lidé, kterým jste svěřili svou důvěru a doufali, že vás ochrání, vám nabídnou jen ošetření v nemocnici. Toto nejsou scény z apokalyptického filmu, ale současná realita života obyvatel Gazy.
Izrael před několika dny odpojil Gazu od dodávek elektřiny a vody. Důvodem bylo donutit teroristickou skupinu Hamás, aby se vzdala nebo alespoň vydala rukojmí, které od minulé soboty drží. Mezi unesenými nejsou pouze Izraelci, ale také Američané, Kanaďané, Britové, Francouzi, Thajci, Němci, Číňané a příslušníci dalších národností. K dnešnímu dni není známý jejich přesný počet. Izrael s cílem vysvobodit zajaté rukojmí vyzval civilní obyvatelstvo severní části Gazy, aby urychleně opustilo své domovy a umožnili vojenskou operaci zaměřenou proti Hamásu. V neděli večer informoval server Times of Israel o obnovení dávek vody do jižní části Gazy s cílem přesvědčit Palestince žijící na severu Pásma Gazy k přesunu.
Od vypuknutí války před více jak týdnem je Gaza, stejně jako Izrael, bombardována. Dle zpráv Hamásu a kanálu Al Jazeera počet obětí bombardování v Gaze přesáhl 2,600, zatímco v Izraeli zemřelo a bylo zraněno několik desítek lidí. Poměr obětí bombardování je na straně Izraele podstatně snížen kvůli dvěma ochranným prvkům: protiraketovému systému a přítomnosti krytů v těsné blízkosti domů. Protiraketová ochrana v Gaze absentuje a úkrytů pro civilisty podle zpráv občanů Gazy není dostatek.
Útoky izraelské armády cílené na budovy, kde se nachází jednotky Hamásu, ze začátku konfliktu nebyly hlášeny civilistům v Gaze. Po značném nárůstu civilních obětí začaly být útoky opět oznamovány. I přesto však můžeme na otřesných videích z Gazy, které kolují na sociálních sítích, vidět zraněná miminka, malé děti a ženy. Dobrovolníci je osvobozují ze sutin a odvážejí do nemocnic. Nabízí se proto otázka, jak je možné, že i přes varování civilistů dochází ke smrti tak vysokého počtu malých dětí a dalších civilistů, které na sociálních sítích vidíme? Jak na tuto situaci obyvatelstva reaguje Hamás, který v Gaze představuje významnou politickou sílu?
Hamás se skládá ze dvou částí, a to militantního a civilního křídla, přičemž druhé ze jmenovaných v Gaze poskytuje obyvatelům školy, nemocnice a další sociální služby. Militantní část v sobotu 7. října vykonala teroristický útok proti Izraeli a zahájila tak konflikt. Hamás má velmi významný vliv na fungování společnosti v Gaze, jelikož v roce 2007 po neúspěšném sestavení společné palestinské vlády převzal vedení nad Gazou. Plné obnovení dodávek vody a elektřiny tak přímo závisí na jejich jednání s Izraelem. Hamás i přes diplomatický nátlak z různých stran a obnovení dodávky vody nadále své bojovníky prezentuje jako osvoboditele palestinského národa, odmítá se účastnit jednání, každý den ostřeluje Izrael raketami a prohlubuje utrpení obyvatel Gazy a Izraele.
Palestinci jsou proto nyní v Gaze jako ve vězení. Hraniční přechody do Izraele i Egypta jsou uzavřeny. Podle zpráv organizace UNRWA, Úřadu pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, která patří pod OSN, má status uprchlíka přibližně 75% obyvatel Gazy. Arabské státy zatím nevyvinuly iniciativu k případnému přijetí vlny uprchlíků. Lidé přesunující se ze severu totiž nemají kam jít. UNRWA hlásí plné kapacity jejich útočišť, stejně tak nedostatek jídla, léčiv a především vody. Z těchto humanitárních důvodů Izrael obnovil dodávku vody na jih Gazy a pravděpodobně stále posouvá plánovanou intervenci v Gaze.
Realita současné situace v Gaze je otřesná. Lidé si připadají, jako by na ně celý svět zapomněl. Jediná možnost, která palestinským obyvatelům Gazy zbývá, je sdílet své příběhy přes sociální sítě a žádat o podporu. Videa z Gazy v minulém týdnu vyvolala vlnu solidarity mezi Palestinci po celém světě. V řadě měst ve Velké Británii, Francii, Německu, USA i v dalších zemích propukla shromáždění vyjadřující solidaritu s Palestinou, které požadují svobodu pro palestinské obyvatelstvo Gazy i Západního břehu Jordánu. Na setkáních je Izrael kritizován kvůli odstávce vody a elektřiny. Absentuje reakce protestujících na chování Hamásu.
Otázkou zůstává, kdo zmíněné protesty organizuje a z jakého důvodu kritika teroristické organizace Hamás na těchto akcích chybí. Z velmi omezených informací z Gazy se totiž spíše zdá, že Hamásu jde více o realizaci cílů popsaných ve své chartě než o civilisty v Gaze. V chartě je mimo jiné uvedeno, že Hamás se staví proti sionismu, který označuje za kolonizaci (čl. 16-17) a od útoků jakýmikoliv prostředky neustoupí, dokud nebude vytvořen jeden stát, kam se budou moci navrátit palestinští uprchlíci (čl. 20-25). O životě Židů v budoucí možné zemi se charta nezmiňuje, protože ho nepředpokládá. Jednání Hamásu sice odpovídá jeho chartě, ale důsledky tohoto chování jsou pro civilisty v Gaze fatální.
Video: YouTube
Autorský komentář Ponte
Tagy