V důsledku celosvětového nárůstu ilegální imigrace se z posledních deset let zvýšila výstavba pohraničních plotů a zdí o 250 procent.
Zatímco v roce 2005 jich bylo po celém světě dvacet, v loňském roce, po téměř 45 letech klidu, se jejich počet zvýšil na sedmdesát. S tímto tvrzením přišel Institut pro migrační politiku, na který upozornil 16. října americký server washingtonexaminer.com.
Rok 2015 je zřejmě přelomový, co se týká výstavby pohraničních plotů, které mají zabránit nelegálnímu pohybu migrantů. Země tak rozdílné jako je Rakousko, Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Keňa, Saúdská Arábie nebo Tunisko oznámily, že zahájily výstavbu hraničních bariér a tento trend rychle pokračuje i v letošním roce, kdy rozšířují zábrany na hranicích Bulharsko, Maďarsko nebo Rakousko, ale i například Norsko, které staví plot na ruských hranicích, Spojené království zase financuje výstavbu zdi ve francouzském Calais nebo Pákistán, který buduje opevnění na hranicích s Afhánistánem.
Evropa se dál opevňuje proti uprchlíkům: Albánie, Bulharsko i Rakousko
Nárůst počtu pohraničních zdí a plotů v letech 1945 až 2015
(autor, zdroj: Update by Élisabeth Vallet, Zoé Barry, and Josselyn Guillarmou of statistics included in Élisabeth Vallet, ed., Borders, Fences and Walls: State of Insecurity? (Farnham, UK: Ashgate Publishing, 2014).

Pohraniční zátarasy se staly také ústředním tématem amerických prezidentských voleb, kdy Donald Trump slibuje vybudování pohraniční zdi na dosud nechráněných mexických hranicích v délce přes 2000 kilometrů. Trump hlavně během primárek postavil na boji proti ilegálním imigrantům z velké části svou volební kampaň. Kromě deportací slíbil vybudovat na hranicích s Mexikem ochrannou zeď.
Americká operace Wetback proti ilegálním imigrantům z Mexika: 1,3 milionů deportovaných
Mezitím ale po celém světě roste počet úmrtí žadatelů o azyl a migrujících uprchlíků. Jenom v loňském roce evidovala Mezinárodní organizace pro migraci 5604 úmrtí.
"Z obavy před spontánní migrací velkého počtu žadatelů o azyl a migrantů a důsledků této migrace, především s ohledem na její dopad na veřejné rozpočty, zaměstnanost a sociální soudržnost, se výstavba hraničních plotů stala atraktivním tématem pro politické lídry v cílových nebo tranzitních zemích," uvádí se ve zprávě pod názvem "Hranice a zdi: Dokážou bariéry zabránit ilegální migraci?"
Rakouská vláda se připravuje na uzavření hranic a vyhlášení výjimečného stavu
Ve zprávě se dále uvádí: "Ploty představují konkrétní řešení politiků, kteří tímto způsobem chtějí zastavit "neautorizované vstupy" a chtějí svým voličům ukázat, že podnikají kroky k ochraně vlastních hranic."
Autoři nicméně sami přiznávají, že výstavba pohraničních zdí jako například v USA nebo Maďarsku se ukázala jako účinná obrana před nelegální migrací. Stejně tak se ukázala jako účinná výstavba krátkých chráněných úseků na nejfrekventovanějších pohraničních místech, jako například výstavba plotu v roce 1990 na americko-mexické hranici, v blízkosti měst El Paso a San Diego, spolu s velkým nasazením pohraničních hlídek - díky těmto opatřením se snížil počet imigrantů téměř na nulu. Podobným způsobem je chráněna i maďarská hranice a bylo dosaženo podstatného poklesu přílivu imigrantů.
Autoři zprávy nicméně upozorňují na skutečnost, že imigrační vlna se díky těmto opatřením přesouvá do dalších oblastí a může mít za následek i vyšší úmrtnost mezi migranty. "Snižování počtu alternativních uprchlických tras přímo souvisí s výstavbou dalších a dalších pohraničních zátarasů, což je v přímé souvislosti s nárůstem počtu úmrtí uprchlíků," konstatuje se ve zprávě.
Velká Británie nechrání svoje hranice. "Je to bezpečnostní hazard," tvrdí bývalý šéf Královského námořnictva