Stávka na bruselském letišti komplikuje dopravu

Stávka na bruselském letišti komplikuje dopravu
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Belgie
14 / 04 / 2016, 18:15

Leteckou dopravu v Belgii značně komplikuje stávku letových dispečerů.

Stávka leteckých dispečerů na bruselském letišti Zaventem vážně komplikuje letecký provoz. Letiště, které bylo znovu otevřeno 3.4. po teroristických útocích, se nyní potýká se ,,vzdorem" vlastních zaměstnanců. Letovým dispečerům se jednak nelíbí současné zaměstnanecké podmínky, jednak chtějí zvýšit bezpečnost na letišti, aby již nemohlo docházet k teroristickým útokům.

Zvýšení bezpečnosti odboroví představitelé jako nejdůležitější problém, kvůli němuž se již v březnu nedomluvili s vládou na přijatelném řešení. Ta se obávala, že částečné otevření letiště 3. 4. sebou přinese ,,staronový" problém, a tím jsou požadavky odborů, které trvají již několik měsíců. Odboráři zatím nechtějí slevit ze svých požadavků, takže je možné, že stávka potrvá další dny či možná týdny.

Protestní akce, která proběhla v úterý, navíc měla za následek další komplikace a rušení a odklady letů. Zrušeno tak zatím bylo kolem 200 letů z plánovaných 400. Zrušeny také byly dva lety z Bruselu do Prahy. Jednotlivé linky nabírají velká zpoždění. Bruselské letiště je nyní schopno odbavit zhruba 20 příletů či odletů za hodinu. Standardně má letiště kapacitu 76 odletů a příletů za hodinu.

S nepřehlednou situací na letišti Zaventem jde ruku v ruce kritika, která se sesypala na belgickou ministryni dopravy Jacqueline Galantovou. Ve zprávě, kterou vydala Evropská komise, se kritizují nedostatečná bezpečnostní opatření, která panovala na bruselském letišti a kritice zpráva podrobila i vládu Charlese Michela, která tento aspekt měla zanedbat. Opozice si žádá hlavu Galantové za to, že nebyla schopná zajistit taková opatření, která by zabránila teroristickým útokům z 22. března.

 

 

Zdroj: tyden.cz

Tagy článku