Stejný scénář a přes 40 obětí. Den před útokem v Paříži zaútočil IS v Bejrútu.

Stejný scénář a přes 40 obětí. Den před útokem v Paříži zaútočil IS v Bejrútu.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Islámští teroristé zaútočili v Bejrútu
15 / 11 / 2015, 11:00

Útoky v rušné obchodní a obytné čtvrti libanonské metropole usmrtily více než 40 lidí a přes 200 jich utrpělo zranění. K odpovědnosti se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS).

Bejrút 14. listopadu (ČTK) - Libanonské úřady zadržely pět Syřanů a Palestince v souvislosti se čtvrtečním dvojím sebevražedným útokem v hlavním městě Bejrútu. Uvedl to dnes vysoce postavený bezpečnostní zdroj agentuře Reuters. Síť byla podle nejmenovaného zdroje zadržena do 24 hodin. Žádný jiný bombový útok v zemi prý nebyl takto rychle odhalen.


Libanonské sdělovací prostředky dávají čtvrteční útok do souvislosti s působením šíitského Hizballáhu v Sýrii, protože dějištěm útoku bylo předměstí Burdž Barádžna, které ovládá právě Hizballáh. Tato organizace bojuje v syrské válce na straně tamní armády.

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh již dříve uvedl, že v souvislosti s útoky byli zadrženi syrští a libanonští podezřelí. O tom, že by mezi zadrženými byl i Palestinec, se ale nezmínil.

Libanonská tajná služba vyjádřila obavy, že IS vyslal do Libanonu celou buňku atentátníků. Tento týden byl v libanonském Tripolisu zadržen muž s pásem náloží připravených k sebevražednému atentátu a na jiném místě v tomto městě pak byla zneškodněna nálož.

Bojovníci IS naposledy zaútočili v Libanonu na kruhy spojené s Hizballáhem před více než rokem. Hnutí se přihlásilo také k pátečním útokům v Paříži, které si podle nejnovější bilance vyžádaly na 130 obětí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.