Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy
Autor fotografie: globalaviationreport.com/|Popisek: SUCHOI 27
10 / 11 / 2014, 12:00

10.11.2014 / Organizace European Leadership Network sídlící v Londýně ve své zprávě varuje: Evropa čelí nejvážnější bezpečnostní krizi od konce studené války. Od začátku konfliktu na východní Ukrajině se dramaticky zvýšil počet případů kdy letecké síly NATO a Ruska byly na hranici střetu! Vojenské kontakty západních zemí a Ruska tak poskočily na stejnou úroveň jako za studené války.

V posledních osmi měsících došlo zatím ke čtyřiceti riskantním a vysoce znepokojujícím situacím blízkým střetu zejména v oblasti Baltského moře, ale také Černého moře a na hranicích vzdušného prostoru USA a Kanady, uvádí zpráva European Leadership Network. Zmiňuje ovšem pouze nejzávažnější případy. Jenom letadla NATO letos proti ruským strojům u evropských hranic vzlétly více než stokrát. To je třikrát více než v loňském roce. Na konci října kvůli této situaci NATO zvýšilo leteckou pohotovost.

„Čtyřicet zaznamenaných závažných incidentů znamená velmi závažný vývoj, nikoliv nezbytně proto, že naznačují přání Ruska začít válku, ale protože ukazují, že se zde hraje riskantní hra, která může vyústit do nezamýšlené eskalace současné nejzávažnější bezpečnostní krize v Evropě od doby studené války,“ uvádí organizace European Leadership Network ve své zprávě.

Kromě zvýšeného rizika ozbrojeného střetu, který by mohl eskalovat ve válečný konflikt, je v současnosti nebývale ohrožena bezpečnost civilní letecké dopravy. V březnu se například nad Baltickým mořem ruský pozorovací letoun nebezpečně přiblížil k civilnímu letadlu se 132 pasažéry na palubě, které odstartovalo z Dánska. Ruské letadlo nemělo zapnuté signalizační zařízení, takže se oba stroje málem srazily. Vojenští piloti při svých letech nekomunikují s civilními leteckými dispečery, neuvádějí plánované trasy letů.

Napětí, které může vyústit přinejmenším v začátek studené války, eskalovalo i vojenské cvičení ruských leteckých sil simulující bombardování dánského ostrova a ruská simulace raketového útoku na USA a Kanadu.

Při hodnocení současné situace European Leadership Network uvádí, že vzdušné síly Ruska a Nato se i po pádu Sovětského svazu na počátku devadesátých let běžně testovaly vysíláním svých letadel do blízkosti hranic jednotlivých států. Letos ale nejen vzrostl počet těchto letů, ale vojenská letadla se chovají mnohem riskantněji. Obě strany se přitom navzájem obviňují z provokací. Rusko tvrdí, že svými operacemi reaguje na provokace USA a jejich evropských spojenců stupňující krizi na Ukrajině. NATO tvrdí, že reaguje na přítomnost ruských vojáků a armádní techniky na ukrajinském území.

Další dodávky ruské vojenské techniky na východní Ukrajinu se tak mohou stát rozbuškou konfliktu eskalujícího do střetů ve vzdušném prostoru zemí sousedících s Ruskem i zemí oddělených od Ruska oceánem.

Psali jsme také:

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Vůdce proruských povstalců: obnovíme útok!

Jak vypadá válka na Ukrajině v přímém přenosu?

Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům

OSN: na Ukrajině již bylo zabito nejméně 3660 lidí

Ukrajinská fronta: strany stahují děla a zároveň chystají novou ofenzivu

Tagy článku