Sto tisíc evropských řidičů nepoužilo bezpečnostní pásy. Česko není výjimkou.

Sto tisíc evropských řidičů nepoužilo bezpečnostní pásy. Česko není výjimkou.
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
18 / 03 / 2015, 06:00

V Česku bylo zkontrolováno 31 000 vozidel. Policisté zjistili přes 7 000 přestupků a vybrali na pokutách 2,3 milionu korun.

Policisté se po celé Evropě od 9. do 15. března zaměřili na kontroly používání bezpečnostních pásů. Dopravně bezpečnostní akci koordinoval TISPOL- Evropská síť dopravní policie. Do akce se zapojilo celkem 27 evropských zemí. 

Výsledky podobné dopravně bezpečnostní akce provedené v loňském roce jsou alarmující, protože 95 553 řidičů a spolujezdců nebylo připoutáno, stejně jako 2944 převážených dětí. 

President TISPOL Aidan Reid uvedl: "Použití bezpečnostních pásů je nejúčinnější způsob, jak snížit následky případné nehody. Není to věc "osobní volby", ale povinností řidičů ve všech evropských zemích". 

Do letošní akce se zapojilo 2 800 českých policistů, kteří kontrolovali používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů. V rámci dopravně bezpečnostní akce, která byla zaměřena právě na kontrolu dodržování povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem, prošlo kontrolou policistů téměř 31 000 vozidel.

Hlídky odhalily celkem 7 308 přestupků, z nichž 6 817 vyřešily na místě v blokovém řízení a 491 oznámily k projednání příslušným správním orgánům. Celková výše uložených pokut přesáhla 2,3 milionu korun. 

Řidičů a spolujezdců, kteří nepoužili bezpečnostní pás, policisté odhalili 1 789. Dalších 64 případů se týkalo nepoužití zádržných systémů, tedy dětských autosedaček.

Policisté však nekontrolovali pouze připoutání bezpečnostním pásem. Celkem 1 159 řidičům byla v rámci týdenní akce naměřena vyšší než povolená rychlost. Alkohol v těle řidičů policisté zjistili v 91 případech, z nichž 84 kvalifikovali jako přestupek a 7 jako trestný čin. Dalších 39 řidičů hlídky přistihly při řízení vozidel pod vlivem drog.

Zdroj: Policejní prezidium ČR, TISPOL

Psali jsme také:

Inspirace pro zajištění větší bezpečnosti dětí v autech

Austrálie financuje bezpečnostní strážce ve školách

Video: jak Volvo testuje sedačky a bezpečnostní pásy

Systémy asistence řidiči od společnosti Bosch

Ford Mondeo 2015 - systém detekce chodců a nové motory

Další a snadný cíl hackerů - auta

 

Tagy článku