Stojí za útokem v Istanbulu ISIS? Všechno je jinak

Stojí za útokem v Istanbulu ISIS? Všechno je jinak
Autor: Gryffindor |Popisek: Letiště Istanbul Atatürk - mezinárodní příletový / odletový terminál
01 / 07 / 2016, 07:15

Teroristům se daří vyvolávat v lidech strach, a každým dalším útokem říkají „Jsme stále zde a vy nikdy nebudete vědět, kdy a kde vás zasáhneme“.

Další teroristický útok, který se tentokrát odehrál na letišti v Istanbulu, otřásl světem. Počty mrtvých a zraněných jsou děsivé. Teroristům se daří vyvolávat v lidech strach, a každým dalším útokem říkají „Jsme stále zde a vy nikdy nebudete vědět, kdy a kde vás zasáhneme“. Tento poslední útok nese jasné znaky teroristických útoků, organizovaných ISIS, tak jak je známe z posledních měsíců a let. Je zde ovšem několik ALE.

Turečtí vyšetřovatelé krátce po útoku prohlásili, že za útokem pravděpodobně stojí Islámský stát, a usoudili tak právě na základě podobností mezi útokem v Istanbulu a nedávnými útoky v Evropě.

Je ovšem zvláštní, že ISIS se vždy hrdě hlásí ke všem svým teroristickým útokům, leč k útokům v Turecku se jaksi zatím nikdo nehlásí.  Útoky Islámského státu proti Turecku navíc poněkud postrádají  logiku. Všeobecně se ví, že Turecko podporuje  Islámský stát.

Důkazy o obchodování mezi Tureckem a IS. Kdy odstoupí prezident Erdogan?

Kupuje od ISIS ropu, umožňuje přechod jednotek islamistů přes své území, a na turecko-syrských hranicích postavili Turci vojenské nemocnice, ve kterých se léčí ranění bojovníci Islámského státu. Také při posledním útoku na kurdské pozice jihozápadně od Kobane, který se odehrál 25. 6. tohoto roku, Turci podpořili útok islamistů. Během útoku ISIS Turci odstřelovali pozice YPG z dalekonosných houfnic, což se z mainstreamových médií člověk pochopitelně nedozví, ale je to tak.

Islámský stát, Turecko a pašování ropy. IS podporují všichni, jde jenom "o peníze"

Otázkou tedy je, proč by Islámský stát útočil na někoho, kdo jej neveřejně, leč velmi významně podporuje. Bez zásob a logistické podpory, která z Turecka proudí, by postavení ISIS bylo výrazně horší. Čeho by tedy radikální islamisté dosáhli tím, že přijdou o hlavního spojence v dané oblasti? Kdo ví, možná je IS rozdělen na frakce, kdy jedna pohlíží na Turky jako na odpadlíky a spojence západu. A možná ne.

Kdo by tedy mohl za istanbulským útokem ještě stát? Další kdo může být ve hře, jsou Kurdové, speciálně PKK. Turci provádějí cílenou likvidaci kurdských obyvatel v jihovýchodním Turecku, a tak by někoho mohlo napadnout, že se jedná o kurdskou mstu. To ale také postrádá logiku. Kurdové usilují o mezinárodní podporu, a vraždou civilistů a cizinců by si určitě nepomohli. Nebo za útokem stojí Šiité. Vzájemná nenávist mezi Šiity a Sunnity je dobře známá, a tato nenávist stála i na pozadí vzniku samotného Islámského státu.  Tedy také oni by mohli mít zájem na rozbití vazeb mezi Turky a Islámským státem.

Anebo je to všechno jinak? Nechci se zaplétat do konspiračních teorií, ale celé mi to tak trochu připomíná film Vrtěti psem. Máme problémy, pane prezidente? Máme. Tak uspořádáme fiktivní válku v Albánii a odvedeme pozornost veřejnosti jiným směrem.

Nechme se tedy překvapit, jaká zjištění přinesou dny příští. Už mnohokrát jsem však zjistil, že pravda bývá jednoduchá - a často se skrývá za pouhá tři slova: Všechno je jinak. A s tímto bych toto téma pro dnešek uzavřel.

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace