Stoltenberg na schůzce s Petříčkem ocenil práci ČR v Afghánistánu

Stoltenberg na schůzce s Petříčkem ocenil práci ČR v Afghánistánu
Popisek: Jens Stoltenberg
20 / 11 / 2018, 19:00

Nasazení a práci českých vojáků v rámci mise NATO v Afghánistánu dnes při setkání s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem ocenil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Petříček po schůzce novinářům řekl, že se diskutovalo také o dění na Ukrajině či o spolupráci mezi aliancí a Evropskou unií.

"Zmínil také naše oběti," uvedl Petříček s tím, že současné zapojení ČR do práce v zemi je pro alianční podpůrnou misi Resolute Support významným přínosem a čeští vojáci odvádějí výbornou práci.

V Afghánistánu letos padlo více než deset spojeneckých vojáků, byli mezi nimi Američané a čtyři Češi. Posledním byl vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel 22. října v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Dalším tématem diskuse Petříčka se Stoltenbergem bylo dění na Ukrajině, kterou čekají parlamentní a prezidentské volby. "Ukrajina je pro NATO významný partner, je to z pohledu evropské bezpečnosti významná země," upozornil český ministr.

Ukrajina bude jedním z témat nadcházejícího jednání aliančních ministrů zahraničí počátkem prosince v Bruselu. Se Stoltenbergem dnes Petříček hovořil také o možnosti dalšího působení aliance, třeba při posilování bezpečnosti Evropské unie i jinými cestami než jen snahou stabilizovat střední Asii a Afghánistán. Shodli se, že o podobných otázkách musí v první řadě rozhodnout samotné členské země aliance.

Už krátce po poledni se Petříček sešel s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. S ní i se Stoltenbergem probírali například možnosti lepší obrany vůči takzvaným hybridním hrozbám. "Dezinformace či třeba kybernetické útoky jsou stále častější a je třeba, aby členské státy NATO a EU posilovaly svou odolnost vůči těmto novým způsobům ovlivňování politiky," poznamenal český ministr.

Petříček také připomněl, že už v pondělí se podpory v EU dočkal Prahou předložený projekt spolupráce s Německem na rozvoji pasivních sledovacích systémů v rámci trvalé strukturované spolupráce unijních zemí v obranné oblasti (PESCO). K původním, letos v březnu schváleným 17 projektům, by nyní mělo přibýt dalších 17 týkajících se oblastí od rozvoje vojenských schopností a vývoje například bezpilotních letounů přes výcvik, zvyšování připravenosti pozemních sil, letectva i námořnictva až po kybernetickou obranu.

Česká republika si také příští rok připomíná dvě desetiletí od svého vstupu do aliance. Petříček proto dnes Stoltenberga pozval do Prahy na 12. března, kdy se v souvislosti s výročím uskuteční připomínkové akce.

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace