Stoltenberg: NATO je připraveno spustit manévry Trident Juncture

Stoltenberg: NATO je připraveno spustit manévry Trident Juncture
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Jens Stoltenberg
24 / 10 / 2018, 11:30

Největší vojenské cvičení Severoatlantické aliance s názvem Trident Juncture začíná ve čtvrtek v Norsku. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga je už na místě potřebných 65 lodí, 250 letadel, 10.000 vozidel a kolem 50.000 vojáků. Manévrů, jejichž námětem je "obnova suverenity spojenecké země po vnější agresi", se účastní všechny členské země NATO a také partnerské Finsko a Švédsko. Mezi mezinárodními pozorovateli jsou i zástupci Ruské federace a Běloruska.

"Je to silná ukázka našich schopností a našeho odhodlání spolupracovat," podotkl Stoltenberg před novináři. Připomněl, že aliance reagovala na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě v posledních letech největšími změnami za posledních několik desítek let. Cvičení Trident Juncture podle něj tyto změny představuje.

Účastníci cvičení budou rozděleni na "jižní" a "severní" síly a budou se střídat v rolích "fiktivního agresora" a bránících se aliančních sil. Procvičovat se bude schopnost rychlého posilování sil a vybavení přes Atlantik a napříč Evropou.

Cvičení je také velkou logistickou akcí. Na palubách 180 letadel a šesti desítek lodí už od srpna přijížděli do Norska vojáci s technikou z tak vzdálených míst, jako je San Diego v Kalifornii či Izmir v Turecku. Českou republiku zastupují vojáci z 25. raketového pluku ze Strakonic s asi 70 kusy techniky.

"Dnes máme všechny na místě, od největší lodě až po nejmenší dron," oznámil generální tajemník NATO. Onou největší lodí je letadlová loď USS Harry S. Truman, první americká letadlová loď v norských vodách od roku 1987.

Na moři se ostatně odehraje významná část manévrů, Atlantik je pro bezpečnost Evropy zásadní a klíčový pro podporu a zásobování, upozornil Stoltenberg. Síly NATO ale podle něj budou nacvičovat práci ve všech "operačních prostředích", tedy včetně kyberprostoru.

Cvičení, kterému bude velet americký generál James Foggo z paluby lodi USS Mount Whitney, skončí 7. listopadu. "Scénář je fiktivní, ale získané zkušenosti budou skutečné," dodal Stoltenberg.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace