Stoltenberg: Summit NATO kývne na rozhovory o vstupu Makedonie

Stoltenberg: Summit NATO kývne na rozhovory o vstupu Makedonie
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Jens Stoltenberg
25 / 06 / 2018, 14:30

Šéfové států a vlád Severoatlantické aliance na summitu v Bruselu příští měsíc rozhodnou o zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií, předpokládá generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Novinářům to dnes řekl v Lucembursku, kde se účastní společného jednání ministrů zahraničí a obrany zemí Evropské unie.

"Vítám dohodu mezi Aténami a Skopje v otázce názvu (země)," poznamenal Stoltenberg. Řecko a Makedonie před týdnem ukončily 27 let trvající spor o název státu, který se po tuto dobu formálně označoval jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Dohoda, že země bude používat název Republika Severní Makedonie, odblokovala euroatlantické ambice tohoto balkánského státu.

Podle Stoltenberga očekávaný krok aliančního summitu opět ukáže, že dveře nejsilnějšího vojenského spojenectví světa jsou nadále otevřené. Prezidenti a premiéři 29 států NATO se sejdou v Bruselu 11. a 12. července, kromě jiného budou mluvit o spolupráci své organizace s Evropskou unií. Kromě mnoha prezidentů a premiérů, jejichž země jsou v obou organizacích, budou EU na summitu NATO zastupovat i předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker.

Naopak generální tajemník aliance Stoltenberg se koncem týdne zúčastní části summitu Evropské unie. Obě organizace spolu v posledních letech začaly úžeji spolupracovat v řadě konkrétních oblastí - od námořních operací souvisejících s migrací, přes boj proti terorismu až po řešení hybridních a kybernetických útoků.

Novou oblastí kooperace, o které se dnes jedná právě v Lucemburku, je zlepšování evropské infrastruktury tak, aby bylo možné rychle a hladce po Evropě v případě potřeby přesunovat vojáky a techniku NATO.

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku