Stoltenberg: "Turecko se může spolehnout na podporu NATO"

Stoltenberg: &quote;Turecko se může spolehnout na podporu NATO&quote;
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), SHAPE NATO|Popisek: NATO Secretary General, Jens Stoltenberg during a Joint Press Conference after Trident Juncture 2015
10 / 09 / 2016, 18:15

Severoatlantická aliance vítá zvýšené úsilí Turecka v boji s radikály z organizace Islámský stát (IS) v Sýrii.

Ankara (ČTK) - Po setkání s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem to v pátek uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Znovu také odsoudil červencový zmařený pokus o puč v zemi.

V boji se sunnitskými radikály je podle Stoltenberga klíčové poskytnout potřebný výcvik místním obyvatelům, aby dokázali s IS sami bojovat. Ankaru označil za "silného a váženého" člena aliance.

Turecká armáda 24. srpna vstoupila na syrské území a podle vlastního prohlášení společně se syrskými protivládními povstalci, které podporuje, vytlačila bojovníky IS od jižní hranice Turecka se Sýrií.

Stoltenberg dorazil na návštěvu Turecka už ve čtvrtek a to poprvé od červencového zmařeného pokusu o vojenský převrat v zemi. Generální tajemník aliance se před ministrem zahraničí setkal už i s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem či premiérem Binalim Yildirimem.

Turecká základna Incirlik- největší úložiště jaderných zbraní NATO. Výborný terč pro teroristy?

Po čtvrtečním setkání s hlavou státu Stoltenberg uvedl, že Turecko se "může spolehnout na podporu NATO". Znovu také odsoudil pokus o puč v zemi. "Každý útok na demokracii v každé z našich (členských) zemí je útokem na základy naší aliance," uvedl. Ankara v minulosti několikrát Západu vyčetla nedostatek solidarity po zmařeném puči.

Úspěšná mise EU do útrob Erdogana

S ministrem zahraničí Stoltenberg hovořil také o napětí mezi Ankarou a Berlínem kvůli nedávnému rozhodnutí tureckých úřadů nedovolit cesty německých poslanců na leteckou základnu aliance Incirlik, která je klíčová v boji proti IS. Ankara se tak rozhodla kvůli nedávno přijaté rezoluci Spolkového sněmu, v níž poslanci masakry Arménů z roku 1915 označili za genocidu.

Už ve čtvrtek ale Turecko oznámilo, že začátkem října německým zákonodárcům návštěvu umožní. Říjnový termín dnes po jednání se Stoltenbergem potvrdil znovu také Çavuşoglu.

Kdyby Turecko nebylo v NATO, Erdogan by byl v Haagu

Tagy článku