Stop burkinám, rozhodl francouzský soud. Muslimům se to nelíbí, prý je porušována jejich svoboda vyznání

Stop burkinám, rozhodl francouzský soud. Muslimům se to nelíbí, prý je porušována jejich svoboda vyznání
Popisek: Ilustrační foto
15 / 08 / 2016, 20:00

Burkini jsou podle muslimů náboženský symbol a jejich zákaz znamená porušení svobody vyznání muslimů.

Tři muslimky z francouzského Spolku proti islamofobii (CCIF) napadly u správního soudu vyhlášku, která zakazuje koupání v plavkách zahalujících celé tělo. Tu jako první vydalo jihofrancouzské město Cannes a na jeho městských plážích vyhláška platí do konce srpna. Ženy v burkinách místní policie vyzývá k převlečení nebo opuštění pláže. Pokud odmítnou, čeká je pokuta ve výši 38 eur.

„Plavky, které ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost, zatímco Francie a její náboženská místa jsou terčem teroristických útoků, by mohly vytvořit hrozbu narušení veřejného pořádku,“ prohlásil starosta David Lisnard. Zdroj: idnes.cz

Soudce dospěl k závěru, že starosta zákazem muslimských plavek neporušil žádný platný zákon. Vyhláška navíc vznikla „v kontextu výjimečného stavu a nedávných útoků islamistů, zejména před měsícem v Nice". Správní soud navíc potvrdil, že dodržování pravidla si radnice může na muslimkách vynutit třeba i pokutou. Francie je totiž sekulární stát a pokud v ní platí jakákoli vyhláška, žádný náboženský zvyk nemůže být důvodem k jejímu nedodržení. 

Spolek proti islamofobii CCIF se proti vyhlášce hodlá bránit dál. „Toto rozhodnutí otevírá dveře pro zákaz všech náboženských symbolů ve veřejném prostoru,“ řekl deníku Süddeutsche Zeitung právník CCIF Sefen Guez Guez. Na vyhlášku i rozhodnutí z Nice si bude spolek stěžovat u nejvyššího správního soudu v Paříži. 

Po francouzském Cannes zakázali koupání v burkinách také na Korsice. Starosta letoviska Sisco tak reagoval na sobotní potyčku mezi místními obyvateli a několika rodinami severoafrického původu.

Zdroj: idnes.cz

Tagy článku