Stop burkinám, rozhodl francouzský soud. Muslimům se to nelíbí, prý je porušována jejich svoboda vyznání

Stop burkinám, rozhodl francouzský soud. Muslimům se to nelíbí, prý je porušována jejich svoboda vyznání
Popisek: Ilustrační foto
15 / 08 / 2016, 20:00

Burkini jsou podle muslimů náboženský symbol a jejich zákaz znamená porušení svobody vyznání muslimů.

Tři muslimky z francouzského Spolku proti islamofobii (CCIF) napadly u správního soudu vyhlášku, která zakazuje koupání v plavkách zahalujících celé tělo. Tu jako první vydalo jihofrancouzské město Cannes a na jeho městských plážích vyhláška platí do konce srpna. Ženy v burkinách místní policie vyzývá k převlečení nebo opuštění pláže. Pokud odmítnou, čeká je pokuta ve výši 38 eur.

„Plavky, které ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost, zatímco Francie a její náboženská místa jsou terčem teroristických útoků, by mohly vytvořit hrozbu narušení veřejného pořádku,“ prohlásil starosta David Lisnard. Zdroj: idnes.cz

Soudce dospěl k závěru, že starosta zákazem muslimských plavek neporušil žádný platný zákon. Vyhláška navíc vznikla „v kontextu výjimečného stavu a nedávných útoků islamistů, zejména před měsícem v Nice". Správní soud navíc potvrdil, že dodržování pravidla si radnice může na muslimkách vynutit třeba i pokutou. Francie je totiž sekulární stát a pokud v ní platí jakákoli vyhláška, žádný náboženský zvyk nemůže být důvodem k jejímu nedodržení. 

Spolek proti islamofobii CCIF se proti vyhlášce hodlá bránit dál. „Toto rozhodnutí otevírá dveře pro zákaz všech náboženských symbolů ve veřejném prostoru,“ řekl deníku Süddeutsche Zeitung právník CCIF Sefen Guez Guez. Na vyhlášku i rozhodnutí z Nice si bude spolek stěžovat u nejvyššího správního soudu v Paříži. 

Po francouzském Cannes zakázali koupání v burkinách také na Korsice. Starosta letoviska Sisco tak reagoval na sobotní potyčku mezi místními obyvateli a několika rodinami severoafrického původu.

Zdroj: idnes.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace