Stovky cestujících na hořícím trajektu není možné evakuovat

Stovky cestujících na hořícím trajektu není možné evakuovat
Autor fotografie: Guardia Costiera|Popisek: Evakuace trajektu
29 / 12 / 2014, 08:15

29.12.2014 / Na trajektu Norman Atlantic na pravidelné lince z řeckého Patrasu do italské Ancony, vypukl 28.12. v půl páté (03:30 SEČ) požár. Na palubě je stále uvězněno 287 cestujících z celkem 466 a kvůli počasí je zatím není možné evakuovat. Záchranné operace pokračují i přes nepříznivé počasí.
Zdroj: REUTERS, iDnes, BBC, AP

Norman Atlantic patřící společnosti řecké trajektové společnosti ANEK zajišťuje pravidelnou přepravu mezi Řeckem a Itálií.

Požár vypukl půl hodiny po vyplutí z Patrasu na palubě pro vozidla, kde jich bylo zaparkováno 222, včetně kamionů převážejících olivový olej. Na trajektu bylo 411 cestujících a 55 členná posádka. Horko z požáru bylo údajně tak velké, že cestujícím na palubě tály podrážky na botách. 

Kapitán trajektu kvůli postupujícím plamenům nařídil opuštění lodi. Záchranné čluny podle médií ale shořely, nebo nemohly být spuštěny na vodu. Podle zpráv bylo prozatím bezpečně evakuováno 165 lidí. 

Zatím první ohlášenou obětí je muž, který podle záchranářů zřejmě zahynul poté, co skočil z paluby. Podle řeckého ministerstva pro námořní dopravu muž dopadl na jinou palubu. Nedaleko těla prý záchranáři nalezli ještě zraněnou ženu, kterou transportovali do italské nemocnice.

Italská pobřežní stráž uvedla dnes ráno, že požár na palubě se podařilo dostat pod kontrolu a loď byla stabilizována lany, aby jí bylo možné odtáhnout do nejbližšího přístavu. Na záchranné akci se podílí italské, řecké a albánské záchranné jednotky, kterým práce ztěžuje bouře a silný vítr.  

Trajekt je pouhých 21 km od albánského přístavu Drač, ale mluvčí italského námořnictva uvedl, že může být odtažen i do Otranta nebo Brindisi v jihovýchodní Itálii. Podle agentury AP hořícímu trajektu bezprostředně nehrozí potopení.

Video, zdroj YouTube, Reuters 


Zdroj: Associated Press
 

Tagy článku