foto: Pxhere/Haifa
Česká republika je v současné době vedle Švýcarska nebo Spojených států amerických považována za jednoho z nejbližších spojenců Izraele. V izraelských médií se kromě oceňování české podpory Izraele objevují také texty vyzdvihující krásu české přírody.
V souvislosti s probíhající válkou mezi Hamásem a Izraelem bylo v izraelských médiích publikováno množství článků oceňujících podporu České republiky. V textech je o Česku hovořeno jako o majáku v evropském moři nenávisti, jelikož na rozdíl od jiných zemí v České republice Izrael podporují nejen oficiální představitelé státu, ale také občané země. V komentářích pod články, které se týkají se vzájemných vztahů obou zemí, se objevují reakce vyzdvihující Českou republiku jako spravedlivého partnera nebo opravdového přítele Izraele. Množství čtenářů také vyjadřuje přání po skončení války brzy navštívit Českou republiku.
V sobotu 25. listopadu 2023 se v Tel Avivu poblíž české ambasády uskutečnilo setkání Izraelců, kteří chtěli vyjádřit svou vděčnost České republice za podporu Izraele v době probíhajícího válečného konfliktu. Česko je v popisu akce označováno za “pravého přítele”, který v současnosti podporuje Izrael nejvíce ze všech zemí světa. Tohoto setkání, které bylo organizováno izraelskými občany, se podle dostupných informací zúčastnilo několik set lidí.
Velmi probíraným tématem byla také slova ministryně obrany Jany Černochové o možném vystoupení Česka z OSN nebo návštěva premiéra Petra Fialy v Izraeli přibližně tři týdny po vypuknutí konfliktu. Izraelská média velmi oceňovala proizraelskou pražskou demonstraci z 1. listopadu 2023 a fotografii členů Českého parlamentu s plakáty pohřešovaných Izraelců. Na oficiální stránce izraelské vlády je možné najít text hovořící o příjezdu českého ministra zahraničí Jana Lipavského. Ministr zahraničí Eli Cohen poděkoval Lipavskému za příjezd do Izraele a silnou podporu, kterou Česká republika Izraeli od začátku války vyjadřuje.
V některých izraelských médiích je také pozitivně hodnocena činnost velvyslankyně České republiky Veroniky Kuchyňové Šmigolové v Izraeli. Ta navštívila kibucy poškozené teroristickým útokem Hamásu na jihu země a pomáhala se sběrem plodin na izraelských farmách. Před několika lety si získalo mediální ohlas také rozhodnutí tehdejšího prezidenta Miloše Zemana, který chtěl přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do hlavního města Izraele, Jeruzaléma.
Česko je tématem, které se v izraelských médiích většinou objevuje ve spojitosti s turismem. Praha se proto stala v posledních několika letech jednou z nejčastějších destinací izraelských turistů v Evropě. Hlavním důvodem nejsou pouze přírodní krásy a historické památky, kterými jsou izraelští turisté uneseni, ale především také jejich bezpečnost. V izraelských médiích je proto často zmiňováno, že se v Česku nevyskytuje radikální islamismus a propalestinských demonstrací se zúčastňuje jen několik set lidí.

Česko je v izraelském tisku dlouhodobě prezentováno jako bezpečná země pro návštěvníky z Izraele a nejbližšího spojence v Evropě. Některé články dokonce přímo označují Česko za jednoho z největších podporovatelů Izraele ve světě. V textu na webu IsraelHayom je český vztah k Izraeli přímo označen za lásku. Podle článku na serveru Mako je mezi oběma zeměmi patrné hluboké spojení, které existuje od prvních okamžiků existence samostatného Izraele.
Ve skutečnosti však byly vazby mezi oběma národy navázány o více než dvacet let dříve, než stát Izrael vůbec vznikl. V roce 1926 byl v Jeruzalémě, jenž patřil pod Britský mandát Palestina, zřízen československý konzulát. O rok později do Palestiny zavítal na osobní návštěvu prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk. Dodávka zbraní z Československa v roce 1948 podle slov prvního prezidenta Izraele Davida ben Guriona měla být nejdůležitější posilou tehdejší izraelské armády, která díky tomu úspěšně porazila arabské armády a obhájila svou nezávislost. V textech izraelských médií je proto vytvářena přímá souvislost mezi sionismem Masaryka a dnešní přátelskou politikou České republiky vůči Izraeli.
Podle výzkumu Herzlova centra pro izraelská studia a PRCP (Peace Research Center Prague) z ledna 2022 přibližně 21 % dotázaných českých občanů označilo svůj názor na Izrael jako velmi nebo spíše pozitivní, přičemž pouze 30 % respondentů uvedlo, že se zajímá o politickou situaci v této blízkovýchodní zemi. Podle zjištění výzkumu však nadále v české společnosti značným způsobem přetrvávají stereotypy o Židech, jako kupříkladu názor, že se lidé židovského původu svým fyzickým vzhledem odlišují od zbytku společnosti nebo že mají ve světě příliš vlivu.
Tagy