Stovky migrantů připluly do jižní Itálie až z Egypta

Stovky migrantů připluly do jižní Itálie až z Egypta
Popisek: Ilustrační foto
07 / 04 / 2016, 16:00

Stovky uprchlíků z Afriky a Blízkého východu připlouvají do Itálie z Libye a Egypta.

Italská pobřežní stráž dnes informovala, že u Sicílie zachránila více než 300 migrantů z přeplněné lodi, na které uprchlíci cestovali stovky kilometrů z Egypta. Doposud se uprchlíci dostávali přes Středozemní moře především z Libye. Zdroj: reuters.com

Pobřežní stráž a španělská letadla pracující pro agenturu Frontex zachránila 156 mužů, 51 žen a 107 dětí a mladistvých. Migranti pochází ze Sýrie, Egypta, Somálska, Eritreje, Etiopie, Palestiny, Libye, Súdánu a z Komorských ostrovů.

Vysoký úředník EU uvedl koncem února, že pašování lidí z Egypta začal být opět problém a je o to větší, že existují informace i o pronikání radikálů z islamistických milicí ze Sinaje mezi uprchlíky směřujícími do Itálie nebo Řecka.

Podle zpráv z Libye čeká na pobřeží nejméně 800.000 migrantů na správný okamžik, aby se přes moře vydali do Itálie a dál do EU.

Italská pobřežní stráž uvedla už 16. března, že za pouhé dva dny zachytily lodě Frontexu v Sicilském průlivu nejméně 2500 uprchlíků. Tři dny poté zadržely na stejném místě dalších 900 uprchlíků na gumových člunech.

Německo a Rakousko se připravují na uprchlickou vlnu, která má letos směřovat právě ze severní Afriky a německý ministr vnitra varoval 5. dubna Itálii, že "by se měla zdržet pokusů o odesílání migrantů na sever směrem k Rakousku a Německu. Došlo by k omezení dopravy podél důležitého severojižního dopravního koridoru."

 

Tagy článku