Strašlivý příběh Marthy Wise: Otrávila arsenikem 17 členů rodiny, protože bránili její lásce

Strašlivý příběh Marthy Wise: Otrávila arsenikem 17 členů rodiny, protože bránili její lásce
Popisek: Martha Wise
04 / 02 / 2018, 18:00

Martha Wise (1884 - 1971) byla americká travička a vražedkyně, která otrávila arsenikem všechny, kteří stáli v cestě její lásce s pohůnkem z vedlejší farmy. Zajímavým momentem je, že její jméno je v češtině Marta Moudrá, tedy „moudrá bojovnice“.

Otrávila 17 členů rodiny, z nichž tři zemřeli a policie jí dokázala jen jedinou vraždu. Byl odsouzena k  doživotnímu žaláři, ač obhajoba tvrdila, že je Marta duševně chorá, a konala na příkaz svého milence, pohůnka z  vedlejší farmy.

Marta se narodila roku 1884 do rodiny farmáře v Ohiu. Se svým budoucím manželem farmářem Albertem Wisem se seznámila při akci zvané „box social“. Tento způsob seznamování byl začátkem 19. století populární v  Kanadě, USA a Velké Británii. Šlo o to, že žena připraví jídlo pro dva a muž, budoucí ženich, hádá, která z  přítomných žen je jeho autorkou.

psali jsme: „Tenistka Venus Williamsová mi zabila manžela“, tvrdí žena, které vjela miliardářka na dálnici do cesty

Manželství Marty a Alberta nebylo šťastné. Záhy se ukázalo, že Albert nepotřebuje ani tak ženu jako spíš námezdní sílu. Jejich první dítě, syn jménem Albert, zemřelo. Pak Martha porodila čtyři další děti, ale její nenávist k  manželovi rostla.

Martha Wise s manželem

Martha Wise s manželem

Tehdy našla neodolatelnou zálibu v pohřbech. Účastnila se všech v  okolí a když se jí ptali proč, odpověděla, žemá prostě ráda pohřby. Její manžel Albert zemřel nečekaně v roce 1923 a za sebou nechal 40letou vdovu a čytři děti. Martha dál navštěvovala pohřby, na kterých lamentovala, plakala a lomila rukama, aniž by jen tušila, kdoje nebožtík.

Necelý rok po Alberově smrti si Martha, která rozhodně nebyla považována za „výhru v  loterii“ našla náhradu. Walter Jones pracoval jako námezdní síla ve farmě, která přiléhala k  její.

Se svým vztahem se Martha nijak netajila, ale její rodina byla ostře proti. Na konci roku 1924 se Martha podvolila nátlaku, vztah ukončila a Jones se odstěhoval do Clevelandu.

Martha Wise

Martha Wise krátce před smrtí

Krátce na to začali mít členové jejjí rodiny zdravotní potíže. Její matka zemřela krátce před Vánoci 1924. Bolestmi břicha trpěla i Marthina teta, strýc a jejich děti. Teta a strýc záhy zemřeli (únor 1925). Celkem muselo vyhledat lékařskou pomoc 17 členů širší rodiny.

psali jsme:  "Šílená útočnice" ze Žďáru je nebezpečná a musí za mříže

Policie záhy zjistila, že si Martha v místní lékárně koupila mimořádně velké množství arseniku. Martha to vysvětlovala tím, že chtěla otrávit krysy, ale pak se nečekaně přiznala, že dávala jed do nádob s  vodou a hrnků, ze kterých pili její příbuzní čaj a kávu.

Velká porota Martu odsoudila k  dožovotnímu žaláři. V roce 1962 byla prouštěna za dobré chování, ale rodina ji odmítla přijmout zpátky. Po třech dnech se tak Martha přihlásila zpět ve věznici. Zde zemřela přirozenou smrtí 28. června 1971.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.