Stratocaching - kamera AXIS F44 zaznamenala výstup balónu do stratosféry

Stratocaching - kamera AXIS F44 zaznamenala výstup balónu do stratosféry
Autor fotografie: Axis Communications s.r.o. |Popisek: hlavní jednotka AXIS F44
04 / 12 / 2014, 22:00

4.12.2014 / Axis vypouští inovativní flexibilní kameru „čtyři v jednom“ na trh i do stratosféry- VIDEO.
Zdroj: Axis Communications

Koncept produktové řady AXIS F tvoří jedinečná, vysoce výkonná hlavní jednotka, k níž se najednou mohou připojit až čtyři miniaturní snímací jednotky, což umožňuje vytvořit cenově efektivní a vysoce diskrétní dohledové řešení pro čtyři oblasti umístěné blízko sebe.

Díky odolné konstrukci je hlavní jednotka AXIS F44 ideální pro použití v obchodech a bankovních aplikacích, ale též pro instalaci do vozidel, například záchranek, autobusů a nákladních vozidel. Na podzim byla kamera AXIS F44 vypuštěna až do stratosféry, kdy zprostředkovala záznam obrazu ze stoupání i sestupu zpět.

Hlavní jednotka AXIS F44 se dvěma snímacími jednotkami na palubě stratosférického balónu zprostředkovala videopřenos cesty v populárně- vědeckém projektu s názvem „Stratocaching“.

K jednotce AXIS F44 lze připojit až čtyři miniaturní snímací jednotky, což umožňuje vytvořit cenově úsporné a vysoce diskrétní řešení video dohledu ve více oblastech současně.

Společnost Axis Communications, světový leader v oblasti IP kamer, dnes rozšířila svou všestrannou a modulární řadu AXIS F o hlavní jednotku AXIS F44 (Main Unit). Tato řada je založena na děleném konceptu, v němž je zvlášť samotná kamera s objektivem a snímačem obrazu a pevně připojeným kabelem o délce až 12 metrů, a zvlášť je hlavní jednotka, která obsahuje tělo kamery.

kamera AXIS F44

Jelikož se hlavní i snímací jednotky s různými typy objektivů prodávají samostatně, zákazníci si mohou vybírat komponenty podle svých potřeb a snadno je měnit tak, aby byly splněny potřeby očekávané od daného dohledového systému.

Produkty v této řadě umožňují nanejvýš diskrétní použití, protože snímací jednotky lze instalovat prakticky neviditelně i ve stísněných prostorech a hlavní jednotka může být umístěna až 12 metrů daleko v místě, kde pro ni bude vhodné místo.

„Hlavní jednotka AXIS F44 je dalším inovativním produktem společnosti Axis,“ říká Erik Frännlid, ředitel managementu produktů společnosti Axis. „Model AXIS F44 přináší jednoduché a cenově výhodné řešení pro sledování až čtyř různých oblastí v daném místě pomocí jediné hlavní jednotky. Malé modulární snímací jednotky je navíc možné po výchozí instalaci snadno přemístit nebo vyměnit a uživatelé tak mohou systém vytvářet s větší volností a flexibilitou. Jedná se o ideální řešení pro dohled v malých prostorech, například v obchodech, uvnitř a v okolí bankomatů a v autobusech.“

Jako součást hry s názvem Stratocaching (kombinující vypuštění stratosférického balónu a geocaching), která na podzim proběhla v České republice, byla hlavní jednotka AXIS F44 se dvěma připojenými snímacími jednotkami AXIS F1005-E vyslána do stratosféry v meteorologickém balónu. Hlavní jednotka AXIS F44 zprostředkovávala obrazový záznam cesty pomocí obou snímacích jednotek současně: v rozlišení HDTV předávala videopřenos stoupání až do výše 29,3 km nad zem, následného roztržení balónu, vypuštění kapslí zvaných „stratocache“ s vysílači GPS a poté i dramatický pád na padáčku.„Akce Stratocaching jednoznačně prokázala odolnost a výjimečnou kvalitu obrazu produktů řady AXIS F,“ řekl Erik Frännlid. „Hlavní jednotka AXIS F44 a snímací jednotky AXIS F1005-E zvládly fungovat i v turbulentních podmínkách a za extrémně nízkých teplot. Jsou důkazem vysoké kvality produktů společnosti Axis.“

Hlavní jednotka AXIS F44 má špičkový výkon a podporuje následující funkce:

 • Souběžný streaming čtyř samostatných videí s vysokým rozlišením 1080p se snímkovou frekvencí 12,5/15 snímků za sekundu (50/60 Hz) nebo čtyř video přenosů s rozlišením HDTV 720p s plnou snímkovou frekvencí.
 • Tzv. „Quad View“, čili video stream složený ze čtyř samostatných záběrů jednotlivých připojených snímacích jednotek.
 • Dvoucestný přenos zvuku.
 • Vstupní/výstupní porty pro připojení externích zařízení pro rozšířené možnosti řízení alarmů.
 • Sériový port RS232 umožňující integrovat do obrazu externí data.
 • Dva sloty pro paměťové SD karty plné velikosti pro lokální ukládání záznamů.
 • Napájení přes síť díky protokolu Power over Ethernet nebo je možné připojit externí napájecí zdroj s napětím 8-28 V DC.
 • Inteligentní funkce zpracování videa, například detekce pohybu v záběru, aktivní alarm při neoprávněné manipulaci a navíc je možné stáhnout aplikace z AXIS Camera Application Platform.

Čtyři snímací jednotky kompatibilní s řadou AXIS F (lze vybírat ze dvou délek připojovacích kabelů – 3 metry nebo 12 metrů) jsou tyto:

 • Snímací jednotka AXIS F1005-E má třídu ochranného krytí IP66, standardní objektiv a horizontální zorné pole 113° a umožňuje vnitřní, venkovní a mobilní použití.
 • Snímací jednotka AXIS F1015 má varifokální objektiv s horizontálním zorným polem 53° až 108° a je určena pro vnitřní použití.
 • Snímací jednotka AXIS F1025 má objektiv velikosti špendlíkové hlavičky s horizontálním zorným polem 92° a je určena pro vnitřní použití.
 • Snímací jednotka AXIS F1035-E má třídu ochranného krytí IP66, objektiv typu „rybí oko“ umožňující snímat horizontální zorné pole 194° a umožňuje vnitřní, venkovní a mobilní použití.

Hlavní jednotka AXIS F44 používá software pro zpracování videa AXIS Camera Companion a má oporu v řešení AXIS Camera Station a v nejširší základně v daném oboru, která nabízí software pro správu a řízení videa prostřednictvím Partnerského programu společnosti Axis pro vývoj aplikací Axis Application Development Partner Program. Jednotka AXIS F44 dále podporuje systém hostování videa AXIS Video Hosting System a ONVIF umožňující snadnou integraci kamerového systému.

Hlavní jednotka AXIS F44 je k dostání již nyní za doporučenou maloobchodní cenu 10990 Kč. Pro snímací jednotky AXIS F1005-E, AXIS F1025 a AXIS F1035-E ve verzi s třímetrovými kabely je doporučená maloobchodní cena každé z nich 4990 Kč. Cena snímací jednotky AXIS F1015 s kabelem o délce 3 metry je 5590 Kč.

Fotografie jsou k dispozici zde: www.axis.com/corporate/press/press_material.htm?key=fseries
Videa jsou k dispozici zde:  //www.axis.com/products/f_series/video.htm

Autor: Axis Communications

Psali jsme také:

Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu

AXIS uvádí na trh síťovou kameru z nerezové oceli

Síťová kamera DINION zaznamenává obraz v rozlišení 4K ultra HD

Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Enkodéry - elixír mládí pro analogové kamerové systémy

Axis představuje inovativní dohledové řešení se zorným polem 360° a přiblížením detailů

Full HD kamera Axis P5415-E

Tagy článku