Středeční demonstrace: Okamura chválí policii, ministr vnitra žádá vysvětlení

Středeční demonstrace: Okamura chválí policii, ministr vnitra žádá vysvětlení
Autor fotografie: Security Magazín|Popisek: Na demonstraci se neštřilo výhrůžkami smrtí
02 / 07 / 2015, 12:30

Včera prošel centrem metropole průvod demonstrantů proti imigrantům. Křičící dav nesl šibenice a transparenty vyzývající k popravě vlastizrádců. Policie situaci monitorovala, ale proti účastníkům shromáždění nezasáhla. Ministra vnitra Milan Chovanec žádá vysvětlení po policejním prezidentovi.

Minulý týden vláda projednávala zprávu o extremismu na území ČR za loňský rok. Konstatuje se v ní útlum aktivit radikálních skupin. Středeční demonstrace ale potvrzuje, že v souvislosti s šířící se islamofobií se začíná situace vyhrocovat.

Akci pořádala Strana přímé demokracie (SPD) poslance Tomia Okamury a tématem byli uprchlíci, kvóty i vystoupení z Evropské unie. „Každý z muslimů je bezpečnostní riziko a časovanou bombou,“ řekl ve svém úvodním projevu na Václavském náměstí Okamura. „Musíme odstartovat celoevropskou vlnu odporu a donutit ty, kdo vládnou, aby začali hájit zájmy těch, kdo je živí, tedy občanů."

Demonstrace se aktivně zúčastnil také aktivista Adam B. Bartoš známý svými extrémistickými a antisemitskými názory. Bartoš včera vylezl na pódium, kde mával oprátkou a opakoval, že „zatím to je jen výstraha pro českou vládu…“

Také ostatní demonstranti vykřikovali nesnášenlivá hesla vyzývající k fyzické likvidaci imigrantů a návratu země Čechům. Někteří nesli šibenice. Policie, která demonstranty doprovázela, proti nikomu nezasáhla, s výjimkou levicových odpůrců demonstrace. Ke střetu mezi nimi a příznivci SPD došlo na závěr akce, když chtěli demonstranti pochodovat na Klárov k Úřadu vlády. Asi dvacet levicových aktivistů si lehlo na zem a zahradilo jim cestu. V tu chvíli zasáhli těžkooděnci a několik lidí z řad odpůrců zatkli.

Průběh demonstrace a chování policie si pochválil Tomio Okamura na svém facebookovém profilu:

„Moc vám děkuji, že jste se v hojném počtu zúčastnili včerejší demonstrace proti imigrantům, proti islámu a proti neschopnosti vlády a Evropské unie rázně zakročit ... Musím také poděkovat skvělé práci policie, která zakročila proti všem narušitelům naší pokojné a slušné demonstrace."

S prací policie ale není spokojen ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který prý bude požadovat vysvětlení po policejním prezidentovi. Demonstraci odsuzují jako projevy extrémismu také někteří politici jako například členka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

„Nikdo mě nemůže podezírat z toho, že bych byla stoupencem bezhlavého přijímání imigrantů. To, co se ale dnes odehrávalo při demonstraci svolané ... panem Okamurou a Adamem Bartošem na Václavském náměstí, však musím jednoznačně odsoudit. Symbolika šibenic a vyhrožování zabíjením do civilizované společnosti zcela jistě nepatří," uvedla Černochová.

 

Galerie

Tagy článku