Střelci se předhánějí, kdo zabil Usamu bin Ladina

Střelci se předhánějí, kdo zabil Usamu bin Ladina
Autor fotografie: SHOCKING NEWS|Popisek: Robert O´Neill
07 / 11 / 2014, 18:30

7.11.2014 / Nejen v České republice, ale i ve Spojených státech nakonec všichni všechno vyzvoní. Zatímco u Čechů jde spíš o národní vlastnost, v USA o přitažlivost peněz a slávy, která peníze přináší.
Zdroj: The Independent, The Washington post

Dva střelci z elitního amerického komanda SEAL teď soutěží o odhalení, kdo zabil bin Ládina. Soutěží totiž o nabídky na exkluzivní rozhovory pro soukromá elektronická i tištěná média za vysoké honoráře, nebo vidinu publikování vlastních knih, jejichž prodej vynese miliony. To už stojí za porušení pravidel o mlčenlivosti a anonymitě, kterými byli v jednotce SEAL vázáni.

Osmatřicetiletý Robert O´Neill, který z jednotky SEAL odešel v roce 2012, teď vydělá balík tvrzením, že to byl on, kdo bin Ládina zabil několika střelami do hlavy. Promluvit se rozhodl poté, co přišel o výhody, když opustil SEAL po šestnácti letech, nikoliv po dvaceti letech, jak se zavázal. Zúčastnil se přitom celkem čtyř bojových misí a byl dvaapadesátkrát vyznamenán, mimo jiné dvěma stříbrnými a dvěma bronzovými medailemi za chrabrost.

Jiný příslušník SEAL, který po odchodu od této speciální jednotky vydal už před dvěma lety knihu, přišel tehdy s jinou verzí, kdo zabil Usamu bin Ládina. Teď připravuje druhou knihu, kde prozradí další podrobnosti o jednotce SEAL, přestože je stále vyšetřován, jestli v první knize nevyzradil tajné informace.

A jak se teď ve světových médiích objevilo jméno Roberta O´Neilla? Televize FOX NEWS původně oznámila, že 11. a 12. listopadu exkluzivně zveřejní ve svém vysílání jeho výpověď i jeho totožnost. Že to bude pro O´Neilla znamenat nemalý příjem, jistě pochopili i jeho bývalí kolegové, naštvali se a na protest rovnou zveřejnili jeho jméno na webovém portálu, který provozují.

Šéf speciálních jednotek amerického námořnictva viceadmirál Brian Losey marně vyzýval dopisem jejich příslušníky, aby dodržovali mlčenlivost o akcích, kterých se účastnili.

Moc peněz je tak silná, že bývalí příslušníci SEAL riskují i vlastní životy, protože zveřejněné informace mohou vyprovokovat pomstu příznivců Usamy bin Ladina a přinejmenším pokusy příslušníky jednotky SEAL, kteří se účastnili akce, zavraždit.

V České republice, kde honoráře za rozhovory jsou minimální anebo spíš žádné a knihy také nevynesou velké peníze, přecházejí specialisté spíš do služeb oligarchů, někdy i těch, které předtím vyšetřovali. Platy od nich jsou totiž výrazně vyšší než od státu. A nějaké ty utajované informace prozradí spíš gratis, když se dají umluvit některým z novinářů.

Podívejte se na video:

Psali jsme také:

Jak vyšetřuje FBI – čerstvý skandál v USA

Část zbraní shodili Američané bojovníkům Islámského státu místo obráncům Kobani

Bývalí členové Blackwater uznáni vinnými z vraždy iráckých civilistů

FBI hledá teroristy, uprchlíky i kyberzločince - odměna až 5 milionů dolarů

Počítačové válečné hry jako prevence před katastrofami

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Šéf FBI varoval před aktuálním teroristickým útokem na USA nebo jejich evropské spojence

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Předávání citlivých informací o finančních transakcích do USA? Ano, na základě mezinárodní Dohody FATCA

Čínští hackeři opakovaně prolomili zabezpečení počítačových systémů dodavatelů armády USA

 

Tagy článku