Střet zájmů? Bývalý předseda Evropské komise bude "radit" americké investiční bance. I kvůli brexitu

Střet zájmů? Bývalý předseda Evropské komise bude &quote;radit&quote; americké investiční bance. I kvůli brexitu
Autor fotografie: david plas / Creative Commons Attribution 2.0 Generic|Popisek: José Manuel Barroso
14 / 07 / 2016, 09:00

Bývalý předseda Evropské komise José M. Barroso má nastoupit do banky Goldman Sachs.

Francouzská vláda ve středu vyzvala bývalého předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa (a předchůdce Jeana-Claudea Junckera), aby nenastupoval do vysoké funkce v americké investiční bance Goldman Sachs. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Harlem Désir označil Barrosův krok za "skandální". Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Pro Goldman Sachs v minulosti pracovalo nebo stále pracuje mnoho bývalých politiků. Od roku 1997 působí jako mezinárodní poradce banky pro oblast střední a východní Evropy i někdejší ministr české vlády Vladimír Dlouhý.  Zdroj: kariera.ihned.cz

Barrosovo rozhodnutí podle Désira vyvolává otázky ohledně střetu zájmů a potřebu tato pravidla zpřísnit. "Z Barrosovy strany jde o chybu a nejhorší medvědí službu, jakou může předseda Evropské komise udělat evropskému projektu ve chvíli, kdy tento projekt potřebuje podporu a posílení," citovala agentura Reuters z Désirova vystoupení ve francouzském parlamentu.

Barroso přijal od Goldman Sachs nabídku na funkci poradce a předsedy její mezinárodní divize. Barroso byl šéfem unijní exekutivy od roku 2004 do roku 2014, od roku 2002 do roku 2004 zastával funkci ministerského předsedy Portugalska. Svou politickou dráhu začal v 70. letech jako jeden z vůdců maoistické strany MRPP. 

Foto: This image was originally posted to Flickr by European People's Party - EPP at //flickr.com/photos/45198836@N04/9290994677. It was reviewed on31 May 2014 by the FlickreviewR robot and was confirmed to be licensed under the terms of the cc-by-2.0.

Tagy článku