Střety mezi policií a učiteli si v Mexiku vyžádaly již 8 lidských životů

Střety mezi policií a učiteli si v Mexiku vyžádaly již 8 lidských životů
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační snímek
23 / 06 / 2016, 09:00

O víkendu 19. června došlo k eskalaci napětí mezi stávkujícími učiteli a policií v mexické Oaxace.
Zemřelo osm lidí poté, co sedmidenní protesty přešly do násilné formy. Střety mezi učiteli, rezidenty a policií si vyžádaly i 53 zraněných civilistů a 55 policistů.


Násilí vypuklo po sedmi dnech blokace ulic a demonstrací, které narušily dopravu na hlavní dálnici spojující město Oaxaca s hlavním městem Mexico City, když se pořádková policie snažila v neděli demonstranty rozehnat. Zatčeno bylo doposud 21 lidí.

Učitelé po celém Mexiku protestují proti národní reformě školství, která by měla změnit způsob jejich ohodnocení.

Protesty v Oaxace nastaly poté, co státní orgány zavřely lídry národní unie učitelů, která je jednou z nejznámějších a nejmocnějších organizací v Mexiku.

"Vzdělání je jediná zbraň lidí, ty vlády jsou nástroji smrti a represe," sdělila unie učitelů na svém Twitteru. "Kdo je pak ten zločinec?"

Mexický prezident Enrique Pena Nieto slíbil, že úřady vše vyšetří a na svém twitterovém účtu napsal:"Naříkám nad ztrátou lidského života. Jsem solidární s vašimi rodinami a lidmi, kteří byli zraněni."

Podle mexické Národní komise pro lidská práva byl během nepokojů zabit i místní novinář Elpidio Ramos Zárate, který pracoval pro noviny El Sur del Istmo.

Střety by mohly ovlivnit i výši zásob paliva v regionu, na což upozornila státní ropná společnost Pemex, která zde provozuje rafinérie.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku