Střety mezi pořádkovou policií a rozzuřenými migranty na řecko-makedonské hranici

Střety mezi pořádkovou policií a rozzuřenými migranty na řecko-makedonské hranici
Autor fotografie: YouTube/screenshot/reuters|Popisek: Makedonská policie na řeckých hranicích se snaží zastavit ilegální imigranty
29 / 11 / 2015, 09:45

VIDEO: Makedonská armáda staví plot na řecké hranici, aby ochránila zemi před nelegálními přistěhovalci.

Desítky migrantů, kteří uvízli v Řecku, házeli po policistech kameny a dožadovali se vstupu do Makedonie a dál do Evropy. U makedonsko-řecké hranice se začali hromadit migranti poté, co Makedonie před deseti dny rozhodla, že dál bude pouštět pouze uprchlíky z Afghánistánu, Iráku nebo Sýrie a ostatní bude odmítat. Informaci zveřejnil server BBC.

V sobotu se s policisty střetlo asi 250 migrantů, kteří házeli kameny. Makedonská policie při zásahu krátce vstoupila na řecké území a použila omračující granáty. Makedonské ministerstvo vnitra oznámilo, že zranění utrpělo 18 policistů, z nichž dva museli být hospitalizováni. Asi 20 migrantů bylo ošetřeno s poraněními hlavy a dýchacími obtížemi, sdělily humanitární organizace.

Makedonie trvá na tom, že hranice neuzavřela, pouze se snaží přesměrovat uprchlíky na oficiální hraniční přechody.  Jenomže tyto přechody zůstávají uzavřeny pro ty uprchlíky, kteří přicházejí z tzv. bezpečných zemí. Tito běženci vyvolávají nepokoje a násilí na hranicích - jedná se o stovky občanů Maroka, Alžíru nebo Pákistánu. Ti samí se snažili prorazit ploty už ve čtvrtek a další z nich si například na protest sešili rty.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.