Střety v Jeruzalémě, Abbás přerušil styky s Izraelem

Střety v Jeruzalémě, Abbás přerušil styky s Izraelem
22 / 07 / 2017, 09:00

Na několika místech v jeruzalémském Starém Městě se dnes odehrály střety s policií, násilnosti byly hlášeny i z palestinského Západního břehu Jordánu. Podle zdrojů ze záchranných služeb citovaných agenturou AP tři Palestinci při nich přišli o život a dalších několik desítek lidí bylo převezeno do nemocnice se zraněními. Jednoho člověka podle palestinského zdroje zabil ve východním Jeruzalémě izraelský osadník. Tři mrtvé Izraelce si vyžádal útok Palestince v osadě Halamiš nedaleko Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Předseda palestinské samosprávy Abbás oznámil přerušení veškerých styků s Izraelem, dokud neodstraní detektory, které nainstaloval u mešit v Jeruzalémě.

Při střetech bylo podle Červeného půlměsíce zraněno 390 Palestinců. Většina z nich se zřejmě nadýchala slzného plynu, 38 lidí utrpělo střelná poranění. Dalších 66 osob prý muselo být kvůli zraněním hospitalizováno. Izraelské úřady oznámily, že bylo zraněno pět policistů. Izraelská média uvádějí, že policie použila zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily, AP zmiňuje i použití ostrých nábojů.

Muslimové se v poledne modlili v ulicích Jeruzaléma, protože odmítají projít detektory, které Izrael nainstaloval u vstupů k mešitám. Jde o bezpečnostní opatření zavedené kvůli útoku, při němž tři Arabové před týdnem zabili dva izraelské policisty.

Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se raději v ulicích. Izraelská policie posílila své oddíly a připravila se na střety. Ve Starém Městě bylo zřízeno množství kontrol, kterými nemohou projít dál k mešitám muži mladší 50 let, jak dnes rozhodla policie.

Ke Lví bráně, vedoucí do historické části Jeruzaléma, v poledne dorazil v čele jedné skupiny věřících jeruzalémský velký muftí Muhammad Husajn. "Toto bude dlouhá zkouška vůle," řekl věřícím. Vyzval je, aby ignorovali vstupy s detektory a modlili se před nimi. "Budeme proti detektorům protestovat tak dlouho, dokud je izraelská vláda nezruší. Vyzývám muslimský svět, aby se k tomuto boji na záchranu Chrámové hory jako místa vyhrazeného výlučně islámu připojil," řekl muftí izraelskému deníku Haarec.

Smyslem protestní modlitby je vynutit si původní uspořádání. Podle muslimů Izrael porušil dohody, když zavedl nová opatření. Posvátný okrsek na Chrámové hoře totiž spadá pod muslimskou nadaci a jen ona má právo opatření měnit.

Izraelská vláda, jejíž členové odpovědní za bezpečnost jednali ještě v noci, ale trvá na detektorech jako na nezbytném bezpečnostním opatření. Útočníci z minulého pátku totiž měli střelné zbraně, které si podle izraelských úřadů přinesli z posvátného okrsku, kde je zřejmě měli ukryté. Na Izraelce stříleli u Lví brány, policisté je pak zabili.

Podle palestinských zdrojů se dnes v Jeruzalémě modlily desítky tisíc lidí, na Chrámovou horu detektory vešlo několik věřících. Izraelský server Ynet napsal, že v poledne se před vstupem do mešity Al-Aksá modlilo asi 3000 lidí a že po modlitbě vypukly sporadické potyčky. Tam, kde lidé házeli kamení, se police bránila.

Poškozeno bylo mnoho zaparkovaných aut. Ve čtvrti Vádí Džúz, která leží severně od Starého Města, protestující zapálili popelnici. Pod palbou kamení se ocitli Izraelci na kontrolním stanovišti Kalandíja severně od Jeruzaléma. Tam policie použila proti asi 450 lidem slzný plyn.

Palestinské zdroje oznámily, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás telefonicky hovořil s poradcem amerického prezidenta Jaredem Kushnerem, který má na starosti kromě jiného agendu Blízkého východu, a žádal o intervenci USA. Abbás situaci popsal jako mimořádně nebezpečnou, která se může "vymknout kontrole". Jediným řešením je podle něj odstranění detektorů.

Člen izraelské vlády Naftali Bennett v rozhovoru s BBC zdůraznil, že Izrael neporušil dohody, protože Chrámová hora je nadále otevřená, ale s novým bezpečnostním opatřením, jaké je například běžné i v saúdskoarabské Mekce.

Abbás oznámil přerušení veškerých styků s Izraelem

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes oznámil, že přerušuje veškeré styky s Izraelem, dokud neodstraní detektory, které nainstaloval u vstupu k mešitám v Jeruzalémě. Informovaly o tom agentury Reuters, AFP a AP.

Izrael v neděli nainstaloval detektory kovů u vstupů k mešitám v Jeruzaléme kvůli útoku, při němž tři Arabové před týdnem zabili dva izraelské policisty.

Palestinec v osadě na Západním břehu ubodal tři Izraelce

Tři mrtvé Izraelce si dnes vyžádal útok Palestince v osadě Halamiš nedaleko Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. S odvoláním na izraelské zdravotníky o tom informoval list Haarec. Útočník byl údajně postřelen a záchranáři jej převezli do nemocnice.

Během útoku ubodal Palestinec podle izraelského listu tři lidi: ženu a muže okolo šedesátky a muže kolem čtyřiceti let. Jedna další osmašedesátiletá žena utrpěla zranění a byla převezena do nemocnice. Všechny oběti jsou podle izraelských médií členy jedné rodiny.

Na své oběti zaútočil Palestinec poté, co pronikl do jejich domu v osadě Halamiš, která leží nedaleko Ramalláhu na palestinském Západním břehu Jordánu okupovaném Izraelem. V domě byly podle listu Haarec i děti, kterým se ale nic nestalo.

Útočníkem byl údajně dvacetiletý Palestinec Umar Abid, který žil ve městě nedaleko osady. Postřelil jej soused napadených, který slyšel výkřiky a přiběhl na pomoc.

Dnešní útok je dalším z řady incidentů, při nichž Palestinci a izraelští Arabové útočí na Izraelce, často právě nožem. Vlna násilí vypukla na podzim roku 2015, kdy vrcholily spory o posvátná místa na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Na palestinské straně od té doby zemřelo přes 250 lidí, na izraelské 47 včetně několika cizinců.

Zdroj: ČTK

Tagy článku