Střety v Jeruzalémě mají podle palestinských zdrojů jednu oběť

Střety v Jeruzalémě mají podle palestinských zdrojů jednu oběť
21 / 07 / 2017, 16:00


Z několika míst v jeruzalémské Starém Městě jsou dnes hlášeny střety s policí a násilnosti se odehrávaly i na palestinském Západním břehu Jordánu. Podle palestinských vládní zdrojů citovaných agenturou AFP jeden Palestince přišel o život. Zabil jej ve východním Jeruzalémě izraelský osadník. Dosud izraelská média uváděla asi 20 zraněných. Policie podle nich použila zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily. Muslimové se v poledne modlili v ulicích Jeruzaléma, protože odmítají projít detektory, které Izrael nainstaloval u vstupů k mešitám. Jde o bezpečnostní opatření zavedené kvůli útoku, při němž tři Arabové před týdnem zabili dva izraelské policisty.

Muslimští představitelé vyzvali věřící, aby neprocházeli detektory a modlili se raději v ulicích. Izraelská policie posílila své oddíly a připravila se na střety. Ve Starém Městě bylo zřízeno množství kontrol, kterými nemohou projít dál k mešitám muži mladší 50 let, jak dnes rozhodla policie.

Ke Lví bráně, vedoucí do historické části Jeruzaléma, v poledne dorazil v čele jedné skupiny věřících jeruzalémský velký muftí Muhammad Husajn. ,,Toto bude dlouhá zkouška vůle," sdělil věřícím. Vyzval je, aby ignorovali vstupy s detektory a modlili se před nimi. ,,Budeme proti detektorům protestovat tak dlouho, dokud je izraelská vláda nezruší. Vyzývám muslimský svět, aby se k tomuto boji na záchranu Chrámové hory jako místa vyhrazeného výlučně islámu připojil," sdělil muftí izraelskému deníku Haarec.

Smyslem protestní modlitby je vynutit si původní uspořádání. Podle muslimů Izrael porušil dohody, když zavedl nová opatření. Posvátný okrsek na Chrámové hoře totiž spadá pod muslimskou nadaci a jen ona má právo opatření měnit.

Izraelská vláda, jejíž členové odpovědní za bezpečnost jednali ještě v noci, ale trvá na detektorech jako na nezbytném bezpečnostním opatření. Útočníci z minulého pátku totiž měli střelné zbraně, které si podle izraelských úřadů přinesli z posvátného okrsku, kde je zřejmě měli ukryté. Na Izraelce stříleli u Lví brány, policisté je pak zabili.

Podle palestinských zdrojů se dnes v Jeruzalémě modlily desítky tisíc lidí, na Chrámovou horu detektory vešlo několik věřících. Izraelský server Ynet napsal, že se v poledne před vstupem do mešity Al-Aksá modlilo asi 3000 lidí a že po modlitbě vypukly sporadické potyčky. Tam, kde lidé házeli kamení, se police bránila.

Poškozeno bylo mnoho zaparkovaných aut. Ve čtvrti Vádí Džúz, která leží severně od Starého Města, protestující zapálili popelnici. Uhasili ji místí a žádali mladíky, aby přestali na policisty házet kamení. Pod palbou kamení se ocitli Izraelci i na kontrolním stanovišti Kalandíja severně od Jeruzaléma. Tam policie použila proti asi 450 lidem slzný plyn.

Palestinské zdroje oznámily, že předseda samosprávy Mahmúd Abbás telefonicky hovořil s poradcem amerického prezidenta Jaredem Kushnerem, který má na starosti kromě jiného agendu Blízkého východu, a žádal o intervenci USA. Abbás situaci popsal jako mimořádně nebezpečnou a schopnou ,,vymknout se kontrole". Jediným řešením je podle něj odstranění detektorů.

Člen izraelské vlády Naftali Bennett v rozhovoru s BBC zdůraznil, že Izrael neporušil dohody, protože Chrámová hora je nadále otevřená, ale s novým bezpečnostním opatřením, jaké je například běžné i v saúdskoarabské Mekce.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.