Stříbrná kulka na Armatu. NATO vyvíjí zbraň schopnou zničit ruskou tankovou chloubu

Stříbrná kulka na Armatu. NATO vyvíjí zbraň schopnou zničit ruskou tankovou chloubu
Popisek: tank Armata
25 / 10 / 2017, 10:00

Jak zničit ruský tank Armata? Jednoduše, je zapotřebí ,,stříbrná kulka".

V 80. letech se to zdálo jako sci-fi či technologický nerealizovatelný plán, nicméně NATO chtělo vyvinout proti sovětským tankům zbraně nové generace, které by umožnily spolehlivou likvidaci nejmodernějších sovětských obrněných vozidel. NATO tak vyvíjelo jakýsi prototyp elektrického děla, obdoby dnešního railgunu, poháněného elektřinou.

psali jsme: Novinky o nejmodernějším ruském tanku T-14 Armata

Jak se zdá, NATO od té doby značně pokročilo a nejlepší experti NATO začali pracovat na elektrotermálním dělu (ETC - Electrothermal-chemical technology ), které má mít ničivou sílu a poradit si s pancířem jednoho z nejmodernějších ruských tanků Armaty.

Elektrotermální zbraň či dělo v sobě kombinuje výhody klasického tankového kanónu a railgunu (elektromagentického či kolejnicového děla). v elektrotermálním dělu by však byla nahrazena klasická prachová výplň náboje plazmatem. Ten by byl při výstřelu zahřátý na vysokou teplotu elektrickým výbojem.

psali jsme: Termo kamera ukázala, kde Armata schovává kapsli s posádkou

Z elektrotermálního děla by se vystřelovaly smrtící ,,stříbrné kulky" s vyšší energií, přesností a způsobovaly by tak větší škody, protože by pronikly silnějšími pancíři a na větší vzdálenost. Výhodou munice ETC je i to, že obsahuje plazma a nikoliv výbušninu, což v podstatě eliminuje riziko exploze klasické munice v tanku po zásahu nepřítele. Proti tomu je plazma vlastně  ,,imunní".

psali jsme: Tanky T-14 Armata hned tak nebudou, vrátí se modernizované T-80BV

Elektrotermální dělo je podle zbrojních expertů rovněž efektivnější při spotřebě elektřiny i v porovnání s ,,módním" railgunem. Zatímco výstřel z railgunu spotřebuje zhruba 550 megawattů elektřiny, u elektrotermálního děla pouze 40 megawattů. Je tedy jen otázkou času, kdy tato děla s ničivou silou budou instalována na válečných lodích či obrněných vozidlech. Proti takové síle by zřejmě neuspěl ani nejmodernější tank Armata, na který je Rusko tak hrdé.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.