Střílel Írán na americkou letadlovou loď?

Střílel Írán na americkou letadlovou loď?
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Harry S. Truman v Hormuzském průlivu
30 / 12 / 2015, 09:45

V Hormuzském průlivu dopadla střela vyslaná íránským námořnictvem nedaleko americké letadlové lodi. CNN to řekl Kyle Raines, úředník z Pentagonu.

Íránská střela dopadla necelých 1 400 metrů od americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která projížděla Hormuzským průlivem, řekl úředník Pentagonu stanici CNN.

Průjezd americké lodi tímto průlivem minulou sobotu se časově shodoval s cvičením íránských Revolučních gard v této oblasti. Incident poprvé zaznamenala stanice NBC News. USS Harry S. Truman byl v úžině doprovázen dvěma dalšími koaličními loděmi, jednou americkou a jednou blíže nespecifikovanou.

Podle Rainese je tento incident neobvyklý v rámci setkávání se amerického a íránského námořnictva. Americká letadlová loď nenarušila íránské teritoriální vody, neustále se pohybovala v mezinárodních.

Íránské námořnictvo ohlásilo konání cvičení pomocí námořní rozhlasové stanice.

Američtí vojenští představitelé dodali, že nebylo prokázáno, že by byla cílem nějaká konkrétní loď, ale íránská akce byla "zbytečně provokativní a nebezpečná".

Tam během incidentu nebylo navázáno žádné přímé spojení mezi USA a íránskýmm námořnictvem.

Letadlová loď USS Harry S. Truman se nedávno vrátila do regionu podpořit koaliční nálety vedené proti ISIS.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.