Střílí záměrně bangladéšské bezpečnostní síly opoziční představitele do nohy? Podle Human Rights Watch ano

Střílí záměrně bangladéšské bezpečnostní síly opoziční představitele do nohy? Podle Human Rights Watch ano
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: bangladéšská vlajka
30 / 09 / 2016, 08:15

Organizace Human Rights Watch zveřejnila ve své zprávě ,,praxi" bezpečnostních složek Bangladéše, které záměrně střílí opoziční činitele a jejich příznivce do nohou. To bangladéšská vláda striktně odmítá a považuje zprávu Human Rights Watch za smyšlenou.

Podle nejnovější zprávy Human Rights Watch, která čítá 45 stran, mají bangladéšské bezpečnostní sbory střílet opoziční představitele a jejich podporovatele do nohy, aby je při protivládních demonstracích paralyzovaly.

Toto obvinění však bangladéšský ministr vnitra Asaduzzaman Khan striktně odmítl s tím, ,,že to není vůbec pravda". Khan ke zprávě uvedl, že policejní oddíly v Bangladéši pouze střílí na kriminálníky, kteří se snaží utéct před spravedlností. 

Nicméně zpráva Human Rights Watch cituje výpovědi 25 lidí, které bezpečnostní síly postřelily do nohy, aniž by tito lidé vyvolali nějaký konkrétní násilný střet. Jedná se převážně o členy či příznivce hlavní opoziční Bangladéšské národní strany (Bangladesh National party - BNP). Několik obětí ,,střílení do nohy" jsou doživotně zdravotně postižení nebo jim musela být noha amputována.

Human Rights Watch trvá i přes ostré protireakce na tom, že v Bangladéši dochází k záměrnému střílení do nohy opozičních předáků, které navíc mají doprovázet vraždy podezřelých, které se nedostanou ani k soudu. Některé vládě nepohodlné osoby pak podle Human Rights Watch jednoduše zmizí.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku