Stropnický a Šlechtová proti ruským manipulacím ohledně původu Novičoku

Stropnický a Šlechtová proti ruským manipulacím ohledně původu Novičoku
Autor fotografie: Ruské ministerstvo zahraničních věcí|Popisek: Marija Zacharovová
18 / 03 / 2018, 01:00

Ministři zahraničí Martin Stropnický i obrany Karla Šlechtová (oba ministři v demisi ANO) se ohradili proti dnešnímu tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že smrtící látka Novičok mohla pocházet z ČR.

Stropnický to označil za standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru. Šlechtová zdůraznila, že Česká republika striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek a armádní protichemická jednotka v Liberci se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám. Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera.

Ministři zahraničí Martin Stropnický a obrany Karla Šlechtová (oba ministři ANO v demisi) se ohradili proti dnešnímu tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že smrtící látka Novičok mohla pocházet z ČR. Stropnický to označil za standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru. Šlechtová zdůraznila, že Česká republika striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek. Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Podle několika zdrojů byla při otravě použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu.

"Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat. Tato informace se poprvé objevila již v předchozích dnech na dezinformačním serveru Sputnik," řekl dnes novinářům Stropnický.

"Rozhodně odmítám takové absurdní obvinění. Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických zbraní a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám," uvedla na twitteru Šlechtová.

Kvůli útoku na Skripala vznikla hluboká britsko-ruská roztržka. Londýn z akce obviňuje Moskvu, která to popírá. Oba státy si vzájemně vypověděly desítky diplomatů.

Moskva označila Česko za jednoho z možných původců látky Novičok

Nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. V ruské televizi Rossija 24 to dnes řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala.

Nervově paralyzující bojovou látkou Novičok byl počátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury otráven dvojitý agent Sergej Skripal, bývalý plukovník ruské rozvědky GRU, který britské MI6 vyzradil jména desítek ruských špionů v Evropě. Otrávena byla i jeho dcera Julija.

Státy jmenované Zacharovovou prý od konce 90. let provádějí "intenzívní výzkum" látek z projektu Novičok. "Na území Sovětského svazu či v dobách jeho existence ani v éře Ruské federace nebo na jejím území se nikdy neprováděly výzkumy, jejichž skutečné nebo kódovací jméno bylo Novičok," prohlásila podle agentury Interfax mluvčí. Žádná takové jméno nebylo podle ní patentováno a nebylo ani využito "jako symbol, šifra nebo kód".

Prohlášení Zacharovové odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce látky Novičok Vila Mirzajanova probíhal její vývoj v éře SSSR na území sovětského Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije nyní v USA.

Podle nedávné informace listu Kommersant nervově paralyzující látku Novičok vyvinuli pracovníci ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) koncem 80. let minulého století. Za výsledek své práce dostali Leninovu cenu, jedno z nejvyšší sovětských vyznamenání.
"Nikdy v SSSR ani v Ruské federaci nebylo slovo Novičok v souvislosti s vývojem chemických substancí použito," řekla Zacharovová v ruské televizi a své tvrzení označila za "klíčové". Název, který je ruským výrazem pro slovo nováček, "byl použit pro chemickou součást a pro materiál otravné látky na Západě", dodala.

Ruským názvem podle Zacharovové odvádí Británie pozornost veřejnosti od složení otravné látky a od zemí, které její vzorky mají. "Pokud britská premiérka a britští experti oznámí vzorec, bude jasné, jaké země tyto látky vyvíjely, a lidé ve všech zemích pak pochopí, o co jde," řekla ruská mluvčí. "Do dnešního dne nebyly poskytnuty žádné údaje o látce, která byla použita."

"Jak dospěli k závěru o stopě související právě s Ruskem, když nám vzorky nepředali?" zeptala se Zacharovová. "Vždyť tuto látku z logiky věci nemají, neměli by ji mít. S jakými vzorky ji u sebe srovnávali, aby učinili takový závěr? Vysvětlení se nabízí, možná dokonce nikoli vysvětlení ale otázky: buď tedy mají vzorky, které ukrývají, nebo je to všechno od začátku do konce lež," zdůraznila.

Interfax cituje slova ruského zástupce v Organizaci pro zákaz chemických zbraní Alexandra Šulgina, podle nichž v 90. letech agenti západních tajných služeb vyvezli z Ruska skupinu tamních chemických expertů spolu s dokumentací a rozpracovaným studiemi ze sovětské éry. Podle Šulgina na Západě vývoj pokračoval "a bylo dosaženo jistých výsledků". Konkrétně prý šlo o laboratoře v USA a v Británii.

Slovenská diplomacie odmítla spojování země s chemickými zbraněmi

Slovenské ministerstvo zahraničí odmítlo spojování Slovenska s chemickými zbraněmi a s jejich použitím. Mluvčí ministerstva Peter Susko to sdělil na dotaz ČTK v reakci na dnešní vyjádření ruské diplomacie, která Slovensko i Českou zařadila mezi země, jež by mohly být zdrojem smrtící látky Novičok. Londýn tvrdí, že touto substancí byl před dvěma týdny v Británii otráven bývalý ruský vyzvědač v britských službách Sergej Skripal i jeho dcera; oba jsou v kritickém stavu. Podle mluvčí slovenského ministerstva obrany Danky Capákové slovenská armáda zmiňovanou látkou nedisponuje.

"Útok na Skripala odsuzujeme a kategoricky odmítáme, že by s ním Slovenská republika měla cokoli společného. Rozhodně odmítáme, aby bylo Slovensko jakkoli spojováno s chemickými zbraněmi (...) a jejich použitím," uvedl Susko.

Slovenské ministerstvo obrany zároveň odmítlo, že by slovenské ozbrojené síly disponovaly látkou Novičok. "Pro výcvikové účely máme přesně stanovená množství standardních bojových látek, která jsou přísně kontrolována," sdělila Capáková na dotaz ČTK. Dodala, že Slovensko pravidelně podstupuje kontroly v rámci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Švédsko odmítá ruské nařčení, že je původcem látky Novičok

Po České republice a Slovensku dnes také Švédsko důrazně odmítlo ruské nařčení, že může být původcem vojenské nervové látky Novičok, kterou byl počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráven dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Podle švédské diplomacie je ruské obvinění nepřijatelné a nepodložené.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes v ruské státní televizi prohlásila, že smrtelný jed může mít původ v České republice, na Slovensku, v Británii nebo ve Švédsku, případně ve Spojených státech. Tyto země podle mluvčí od konce 90. let provádějí "intenzívní výzkum" podobných látek.

Švédsko "rozhodně odmítá nepřijatelné a nepodložené obvinění mluvčí ruského ministerstva zahraničí, že nervová látka použitá v Salisbury může mít původ ve Švédsku," napsala na twitteru šéfka švédské diplomacie Margot Wallströmová. "Rusko by místo toho mělo odpovědět na dotazy Spojeného království," upozornila ministryně na marné žádosti Londýna o vysvětlení incidentu.

Zdroj: ČTK

Tagy článku