Stropnický navštívil české vojáky v Maďarsku a Slovinsku, kde řeší migrační krizi
Autor fotografie: Michal Voska|Popisek: České vozy Tatra v Maďarsku
Česká vojenská jednotka působí v Maďarsku od poloviny října, aktuálně je na místě 18 českých vojáků. Na Slovinsko armáda vyslala 27 ženistů a zdravotníků. K dispozici mají polní převazovnu, sanitku a nákladní automobily. Na základě rozhodnutí vlády zde působí také dvě desítky českých policistů.
Ministr obrany Martin Stropnický dorazil do Maďarska v době, kdy byl dobudován hraniční plot, který migrační vlnu zastavil a nasměroval do jiných zemí. Ukázka stavby hraničního plotu byla jedním z bodů programu, který ministr absolvoval.
Během svého působení skupina českých vojáků přepravila více než 1500 tun materiálu a najela 38 500 kilometrů. Ženisté z Bechyně a Olomouce od poloviny října působí zhruba 40 kilometrů od srbských hranic.
Vařit v českých polních kuchyních učil maďarské kolegy první dny český voják. Od té doby v nich uvařili asi 7 500 jídel. Kuchyně byly nejprve převezeny blíže k hranicím, nyní jsou umístěny přímo na základně Hódmezövásárhely. Maďarští vojáci si polní kuchyně pochvalovali, znamenaly pro ně výraznou pomoc a vítanou podporu.
„Jsem hrozně rád, že naši vojáci mohou podpořit Maďarsko. Je to pro ně neocenitelná zkušenost a zároveň pomoc našim partnerům. Musíme se společně pokusit řešit vážný problém v podobě migrační krize a já mohu odpovědně říci, že našim partnerům plně rozumím. Maďarům a i dalším našim spojencům jsme připraveni kdykoliv pomoci. I díky naší pomoci se podařilo zabezpečit hranice Maďarska, naše pomoc je vítána a my uděláme vše pro to dostát svým závazkům v této nelehké situaci,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
Stropnický pozval maďarského kolegu do Prahy na Visegrádskou čtyřku
Tématem dalších jednání s maďarským ministrem byla situace v Makedonii, která bude na pořadu příštího setkání ministrů skupiny zemí V4. Maďarský protějšek ministra Stropnického István Simicskó přijal pozvání do České republiky a v příštím týdnu se zúčastní rokování v Praze, kde budou probírány další aspekty možné pomoci i dalším zemím, kterých se výrazně dotýká migrační krize.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR
Tagy článku