Studenti demonstrovali v USA proti ozbrojenému násilí na školách

Studenti demonstrovali v USA proti ozbrojenému násilí na školách
21 / 04 / 2018, 08:00

Studenti z víc než 2600 amerických škol a vzdělávacích institucí včera opustili třídy a posluchárny, aby si připomněli 19. výročí krvavého incidentu na střední škole v Denveru, kde dva mladíci v roce 1999 zabili 13 lidí. Jde o druhou celostátní demonstraci studentů po únorovém masakru ve floridském Parklandu, při kterém přišlo o život 17 lidí.

Mnoho mladých Američanů vyšlo do ulic v oranžové, která se letos v USA stala symbolickou barvou boje proti ozbrojenému násilí a za omezení prodeje střelných zbraní. Na počest obětí střelby z roku 1999 drželi minutu ticha.

Před budovou parlamentu ve Washingtonu se sešly stovky lidí s transparenty "Už nikdy ozbrojené násilí" a "Nechceme strach ze střelby na školách". Před Bílým domem studenti uspořádali demonstraci vsedě.

Cílem studentského hnutí je přinutit vládu a kongresmany omezit prodej zbraní, což zatím naráží na tvrdý odpor zbrojní lobby v Kongresu. Ozbrojené násilí by se podle studentů mělo stát tématem kampaně před parlamentními volbami, které Spojené státy čekají letos v listopadu.

Organizátoři dnešní celostátní akce ponechali podle agentury Reuters na studentech, aby rozhodli, jakou formu protestu zvolí. V některých městech pochodovali k budovám místních zastupitelských sborů, jinde na mítincích pronášeli projevy a hlasovali o rezolucích.

V roce 1999 útočníci s maskami na tvářích vešli v době oběda do budovy střední školy Columbine v Denveru a z automatických zbraní začali střílet na studenty i profesory. Školu, kterou navštěvuje 1800 žáků, ovládla panika a všichni prchali z budovy, nebo se ukrývali ve třídách například pod lavicemi. Po krvavé orgii mladí ozbrojenci ve věku kolem osmnácti let spáchali sebevraždu.

Vraždění tenkrát v USA vyvolalo hrůzu, ale od té doby v zemi došlo k několika podobným tragédiím. Snahy veřejnosti přesvědčit Kongres o nutnosti zákonného omezení prodeje zbraní narážejí na druhý dodatek americké ústavy, který nošení zbraní Američanům povoluje

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace