Studenti na Londýnské univerzitě požadují zákaz bulvárních deníků. Šíří rasismus a xenofobii

Studenti na Londýnské univerzitě požadují zákaz bulvárních deníků. Šíří rasismus a xenofobii
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
20 / 11 / 2016, 11:45

Studenti zakázali distribuci britského bulváru na univerzitním kampusu: "Svoboda projevu není žádná omluva."

Svaz studentů v londýnské City University předložil návrh, aby v univerzitním kampusu nebyly distribuovány deníky Sun, Daily Mail nebo Express vzhledem k tomu, že články v těchto britských novinách prý podporují "fašismus, rasové napětí a nenávist." Kritika se ale týká i jiných novin. "Tyto jsme použili pouze jako názorné příklady," uvádějí studenti v prohlášení. Zdroj: rt.com

Návrh byl ve čtvrtek na výročním zasedání Studentské unie schválen většinou hlasů. V prohlášení se uvádí například: "Svoboda projevu by neměla být používána jako záminka k útoku na nejslabší a nejchudší členy společnosti," nebo "Média mají povinnost nešířit rasové napětí a nenávist jenom proto, aby zvýšily náklad výtisků," a "Vůdci a mluvčí krajní pravice, jako je Nigel Farage, Richard Littlejohn a Katie Hopkins by neměli mít přístup do mainstreamových médií." Celý dokument zde.

Podle listu The Guardian se hlasování zúčastnilo pouhých 182 studentů, ačkoliv je na univerzitě zapsáno přes 20.000 studujících, takže není jasné, jaké praktické důsledky z tohoto prohlášení lze očekávat. 

"Řada podnětů, které jsme obdrželi, bude ještě projednána naší správní radou," tvrdí Yusuf Ahmad, prezident univerzitní Studentské unie, současně ale uvedl, že "Unii není známo, zda se v kampusu vůbec tyto noviny prodávají." Výsledkem tohoto rozhodnutí byl mohl být nejen zákaz "bulvárních" tiskovin na celé univerzitě, ale i zákaz vystupování zaměstnanců těchto médií v diskuzích nebo na přednáškách na akademické půdě.

www.culsu.co.uk

Profesorka Suzanne Franks, vedoucí katedry žurnalistiky na City University, řekla pro list The  Guardian, že "Studenti na žurnalistické fakultě budou mít i nadále přístup ke všem publikacím a médiím, včetně "zakázaných".  Postup studentské unie odsoudila část profesorského sboru univerzity, ale i další média a samotní studenti.

"Lidé by měli mít možnost zvolit si, co čtou. Spíše než něco zakazovat, bychom měli povzbuzovat lidi, aby vyjádřili svoje námitky vůči názorům, se kterými nesouhlasí," uvedla Jodie Ginsbergová generální ředitelka listu The Guardian 

"Studenti ve třídě, kterou jsem dnes vyučoval, vysloveně zuřili a nesouhlasí s tímto gestem a názorem, který zastává jen zlomek studentů," řekl jeden z významných lektorů George Brock.

Někteří studenti už údajně zastavili svoje členství ve studentské unii. "Jako student žurnalistiky mám opravdu strach, že jsem se stal členem organizace, jejíž oficiální politikou je zákaz britských novin," řekl vysokoškolák Jack Fenwick pro list Gazette. "Už jsem poslal email výkonnému řediteli Svazu studentů s dotazem, jak mám zrušit svoje členství...není mi příjemné být spojován se skupinou, která má tyto názory."

City University je alma mater například Mahátmy Gándhího, Margaret Thatcherové nebo Tonyho Blaira - kteří všichni absolvovali zdejší právnickou fakultu - a mimochodem také jednu z předních britských novinářských škol.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.